Zisk Bundesbanky klesl, důvodem je nákup dluhopisů | E15.cz

Zisk Bundesbanky klesl, důvodem je nákup dluhopisů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německá centrální banka loni měla nejnižší zisk za posledních 12 let. Deutsche Bundesbank dnes uvedla, že musela odložit více rezerv proti případným ztrátám z nákupů dluhopisů, které uskutečňuje jako součást Evropské centrální banky (ECB) v rámci jejího stimulačního programu.

Čistý zisk banky loni klesl na 399 milionů eur (10,8 miliardy Kč), nejméně od roku 2004. V roce 2015 banka vykázala zisk 3,2 miliardy eur, uvedla agentura Reuters.

 Šéf centrální banky Jens Weidmann, který patří ke kritikům krajně uvolněné měnové politiky ECB, k dnešní zprávě uvedl, že ECB by měla jednat o ukončení dalšího uvolňování. Na lednovém zasedání činitelé ECB dali podle nedávno zveřejněného zápisu z jednání najevo, že zatím nemají chuť omezovat stimulační opatření.

ECB v prosinci oznámila, že prodlouží program nákupů dluhopisů minimálně o devět měsíců, tedy do konce letošního roku. Současně rozhodla, že od dubna sníží měsíční objem těchto nákupů na 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč) z dosavadních 80 miliard.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.