Lidé si u bank půjčili rekordní množství hypoték, dohromady za 218 miliard | E15.cz

Lidé si u bank půjčili rekordní množství hypoték, dohromady za 218 miliard

ČTK

Tuzemské banky poskytly vloni lidem rekordních 112 tisíc hypoték za 218,3 miliardy korun. V roce 2015 daly 102 tisíc hypoték za 184,3 miliardy korun.

K rekordnímu zájmu o hypotéky přispěly nízké úrokové sazby a příznivá ekonomická situace domácností. O prvenství nepřipravily rok 2016 ani změny, které hypoteční úvěry provázely. Od října totiž Česká národní banka doporučila bankám neposkytovat stoprocentní hypoteční úvěry. Další změnou je nový zákon o spotřebitelském úvěru z prosince minulého roku.

"Rok 2016 byl rokem historicky nejnižších úrokových sazeb, téměř celý rok se sazby držely v průměru pod dvěma procenty. Banky se navíc předháněly v marketingových akcích a často tak bylo možné získat hypotéku bez poplatků za sjednání či vypracování odhadu nemovitosti zdarma," řekla analytička společnosti Partners Lucie Drásalová.

Komentář Lukáše Kovandy: Bankovní daň ublíží firmám

Banky kvůli novému úvěrovému zákonu již od konce léta nabízely extrémně nízké sazby i na dlouhých fixacích. "Zhruba čtyři měsíce tak bylo možné získat úrokovou sazbu od 1,29 procenta i na desetileté fixační období," dodala.

Velké banky v závěru roku oznámily zvýšení sazeb hypoték v souvislosti s dopady zákona o spotřebitelském úvěru a rostoucí cenou zdrojů na mezibankovním trhu. Česká spořitelna zvýšila v lednu úrokové sazby hypotečních úvěrů o 0,4 procentního bodu u všech fixací. Komerční banka zvedla úrokové sazby v listopadu o asi 0,5 bodu. Hypoteční banka od prosince zvýšila sazby u sedmiletých a desetiletých fixací o 0,3 bodu. Sazby zvedly také Raiffeisenbank, Sberbank či UniCredit Bank.

ČNB znovu intervenovala proti koruně, utratila miliardy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!