Zisky bank letos propadly. Sektor vydělal nejméně za čtyři roky | E15.cz

Zisky bank propadly. Sektor vydělal ve čtvrtletí nejméně za poslední čtyři roky

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bankovní byznys slábne. Potvrzují to předběžné statistiky České národní banky, podle nichž domácí finanční domy vydělaly během prvního čtvrtletí 14,7 miliardy korun. To je o tři miliardy, respektive o sedmnáct procent méně než ve stejném období loňského roku. Šlo zároveň o ziskově nejslabší první kvartál od roku 2016.

Na vině byl především propad výdělků během března, kdy vláda spustila rozsáhlá opatření proti šíření koronaviru a banky přehodnotily schopnost svých dlužníků splácet půjčky.

Tandem velkých bank, které prozatím publikovaly své čtvrtletní hospodaření, propad sektoru potvrzuje. Čtvrtletní zisk České spořitelny meziročně propadl skoro o 800 milionů korun, tedy takřka o pětinu. Dokonce o čtvrtinu pak klesl zisk v případě banky Moneta Money Bank. V obou případech hrál podle dostupných finančních výkazů významnou roli růst rizikovosti úvěrových portfolií.

„V březnu již řada bank zohlednila dopady pandemie na svá úvěrová rizika, a to formou zvýšené tvorby opravných položek k úvěrům,“ uvádí partner poradenské společnosti PwC Petr Kříž. Ještě v předvečer pandemie dlužníci z řad jednotlivců i firem spláceli tuzemským bankám nejlépe od konce roku 2007. „Banky tak s předstihem zareagovaly na zhoršený makroekonomický výhled a dopady restrikcí,“ dodává ekonom J&T Milan Lávička.

Jen během března si banky podle ČNB vydělaly necelé tři miliardy, šlo tak o ziskově nejslabší březen od roku 2013, kdy v Česku vrcholila recese po finanční krizi. „Hlavní dopad ekonomického útlumu pocítí banky ve své ziskovosti se zpožděním ve druhém a třetím čtvrtletí, a to mimo jiné podle toho, s jakou intenzitou využijí klienti odkladu úvěrových splátek,“ soudí analytička Raiffeisenbank Lenka Kalivodová.

Bankovnímu byznysu ovšem nepřál ani březnový propad úrokových sazeb ČNB z únorových 2,25 postupně až na jedno procento, čímž banky přišly o část úročení ze svých vkladů u centrální banky. Proti bankám šel i březnový pád burz, který navíc z parketu vyhnal řadu investorů. „Dalším faktorem poklesu zisků byl pokles cen finančních investic. Úbytek řady náročnějších transakcí pak negativně ovlivnil příjmy z poplatků,“ dodává Kříž.

V loňském roce banky dosáhly rekordních zisků, když podle statistik regulátora sektor vydělal bezmála 89,5 miliardy korun, tedy takřka o deset miliard více než v roce 2018.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah