Čínská Geely se prý chystá uvést divizi Volvo Cars na burzu | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Čínská Geely se prý chystá uvést divizi Volvo Cars na burzu

Čínská Geely se prý chystá uvést divizi Volvo Cars na burzu
Volvo XC40
• 
ZDROJ: acz

ČTK

Čínská společnost Geely připravuje uvedení své divize Volvo Cars na burzu. Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený se situací. Primární nabídka akcií by podle zdroje mohla tohoto švédského výrobce osobních automobilů ohodnotit na 16 až 30 miliard dolarů (342 až 642 miliard korun).

Zdroj Reuters rovněž uvedl, že akcie automobilky Volvo Cars by mohly být uvedeny na trh již v září. Podle zdrojů agentury Bloomberg by se s akciemi mohlo obchodovat v Hongkongu a ve Stockholmu.

Geely v roce 2008 koupila Volvo Cars od americké automobilové společnosti Ford Motor za 1,8 miliardy dolarů. Švédské automobilce se pod čínským vlastníkem podařilo zvrátit pokles prodeje, se kterým se v předchozích letech potýkala. Ford převzal Volvo Cars v roce 1999 od švédské skupiny Volvo, která se nyní soustředí na výrobu nákladních vozů.

OBRAZEM: Tak šel čas s Volvem. Slavná značka slaví devadesáté narozeniny

Mluvčí automobilky Volvo Cars uvedla, že primární nabídka akcií je jednou z možností, ale upozornila, že rozhodnutí závisí na mateřské společnosti Geeely. Ta sdělila, že situaci stále zkoumá. "Zatím jsme neučinili konečné rozhodnutí o tom, jak budeme postupovat," dodala.

Společnost Volvo Cars loni zvýšila provozní zisk o 28 procent na rekordních 14,1 miliardy švédských korun (35 miliard korun). Její odbyt vzrostl o sedm procent na rekordních 571 577 vozů, a to zejména díky silné poptávce po novém modelu XC60 a vozech série 90.

OBRAZEM: Jak se z fošny rodí mistrovské housle
Továrna na 500 aut denně. V kolínské TPCA spustili výrobu modernizovaných modelů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!