Ruský GAZ zkřížil dodávku, tank a člun. Unikátní Bobr jezdí i v Česku | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Ruský GAZ zkřížil dodávku, tank a člun. Unikátní Bobr jezdí i v Česku

David Bureš - Auto.cz

Pásové vozidlo GAZ 3409 Bobr bylo vyvinuto jako speciál pro převoz nákladu a osob do nepřístupných míst. Jezdí i v Česku, kde ho využívají hasičské sbory.

Rusko je země, která je plná nehostinné krajiny a těžko přístupných míst. Proto není divu, že tamější firmy jsou specialisté na různé druhy terénních automobilů. Mezi ně se dá považovat i značka GAZ, v jejímž portfoliu najdeme také obojživelný model 3409 Bobr.

Toto pásové obojživelné vozidlo bylo vyvinuto pro přepravu osob i nákladu v těch nejtěžších podmínkách, a to hlavně na Sibiři nebo v oblasti severního polárního kruhu. Navíc je schopné si poradit i s vodou, na vodní hladině zvládne plavat až rychlostí 6 km/h.

S ohledem na zaměření má Bobr nabízet naprosto perfektní terénní schopnosti na různých površích, jako je písek a bláto, zároveň se ale má chlubit i výtečnou spolehlivostí a schopností jízdy za různého počasí. Stoupavost vozu činí 35°, zatímco boční náklon může činit až 25°. Potěší i manévrovatelnost, díky pásům se vozidlo otočí na místě.

Prohlédněte si kompletní fotogalerii na webu Auto.cz >>>

Právě tyto schopnosti znamenají, že Bobra můžeme najít i v českém prostředí, spíše než na silnici však jezdí mimo ní. Pásové vozidlo z ruské dílny si pořídily například hasičské sbory z Královéhradeckého kraje nebo z Vysočiny. Bobr ale není jen pracovním nezmarem, výrobce nabízí i luxusní verzi pro soukromé zákazníky, což se hlavně v ruské tajze může hodit.

Hasiči z Královéhradeckého kraje si vozidlo pořídili v roce 2007. Jejich exemplář je dlouhý 4,5 metru, široký 2 metry a vysoký 2,5 metru. O pohon se stará třílitrový vznětový motor o výkonu 81 kW a točivém momentu 250 N.m, přičemž díky němu vozidlo o váze 4,2 tuny uveze až 600 kilogramů těžký náklad. Automobil pojme až šest osob, přičemž hasiče přišel na 2,3 milionu korun.

Závěrečná část článku na webu Auto.cz >>>
Moskvič býval největší sovětskou automobilkou. „Stalinovy saně“ se přestaly vyrábět před 15 lety
Sovětští konstruktéři versus Sibiř. Podívejte se, jak se "poprali" s náročnou výzvou
Sovětské Rusko na kolorovaných historických fotografiích

Autor: David Bureš - Auto.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!