Sedmdesát let na scéně. Německé Porsche slaví jubileum | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Sedmdesát let na scéně. Německé Porsche slaví jubileum

David Bureš - Auto.cz

Legendární německá automobilka Porsche slaví 70 let od svého založení. Prvním automobilem, který nesl jméno Porsche, byl v roce 1948 roadster 356. V současné chvíli je v nabídce této značky pět modelových řad. 

Poválečné období bylo v automobilovém světě opravdu hojné. V roce 1947 se začala psát historie automobilek Ferrari a TVR, o rok později následovala první díla Land Roveru a Porsche. Právě značka ze Züffenhausenu slavila své kulaté, již sedmdesáté narozeniny uplynulý víkend, připadají na 8. června.

Právě 8. června 1948 bylo korutanskou vládou schválen do provozu první automobil nesoucí jméno geniálního konstruktéra Ferdinanda Porscheho. Jednalo se o prototyp 356 Roadster, dodnes přezdívaný číslo 1, který tehdy dostal unikátní povolení pro testování na veřejných cestách.

OBRAZEM: Skandinávská legenda Saab má i přes ukončení výroby stále mnoho příznivců

Historie Porsche se ale začala psát již mnohem dříve, a to již v dubnu 1931, kdy Ferdinand Porsche založil po sobě pojmenovanou konstruktérskou firmu, financovanou i díky jistému Antonu Piëchovi, otci Ferdinanda Piëcha, někdejší hlavy Volkswagenu. Porsche ale v meziválečném období netvořil pro sebe, ale pro jiné značky. Pomáhal dávno zaniklé automobilce Wanderer, později Auto Unionu, pro něž navrhoval závodní speciály.

V té době zahájil i svoji spolupráci s nacistickým režimem, když pracoval na lidovém vozu, KdF-Wagenu, pozdějšímu Volkswagenu Type 1, alias broukovi. Podílel se i na vzniku tanku Tiger a dalších projektech.


Celý článek s kompletní galerií si můžete přečíst na webu auto.cz zde >>>


Padesát let Škody 1203. Připomeňte si ji v dobové reklamě
OBRAZEM: Bohatá historie „Hitlerova“ auta. Brouk slaví 80 let od zahájení výroby
Slovenští konstruktéři v 70. letech zaujali jedním z nejnižších aut na světě, připomeňte si GIOM 1

Autor: David Bureš - Auto.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!