Slavný Kurzhauber od automobilky Mercedes-Benz slaví šedesátiny | E15.cz

Slavný Kurzhauber od automobilky Mercedes-Benz slaví šedesátiny

Ondřej Pavlůsek - Auto.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Německá automobilka Mercedes-Benz za svou dlouhou historii dala motoristickému světu mnoho legendarních osobních vozů. Pochlubit se však může i těmi užitkovými.  

Mercedes-Benz ještě v padesátých letech dvacátého století zůstával u svých středních a těžkých nákladních vozidel věrný klasickému umístění kabiny řidiče až za motorovým prostorem s tradiční kapotou.

Vedle nich pak od poloviny padesátých let nabízel i vozidla s tzv. trambusovým řešením kabiny a 5. března roku 1959 uvedl Mercedes-Benz novou řadu nákladních automobilů s krátkou kapotou motoru. Ta dostala přezdívku Kurzhauber a zamířila na trh v provedeních L 322, L 327 a L 337, z nichž první dvě uvedená zastupovala střední třídu a třetí pak těžkou třídu.

Kurzhauber se svou typickou krátkou kapotou a kabinou řidiče usazenou těsně za osou přední nápravy slavil u zákazníků úspěch. Za ten vděčil do jisté míry i svému vzhledu, inspirovanému tehdejšími osobními automobily značky Mercedes-Benz a rovněž praktickým přednostem tohoto řešení.

Motor nezasahoval do prostoru kabiny tolik jako u trambusového provedení a i díky tomu v ní byl prostor pro sedadla nabízející prostor trojici dospělých osob. Hluk pohonné jednotky rovněž pronikal k posádce méně než u tehdejších vozů s kabinou přímo nad motorem a rovněž ji tolik nezahříval, ale byl přitom schopen se účinně podílet na jejím vytápění v případě potřeby.


Celý článek najdete na webu auto.cz >>>


Autor: Ondřej Pavlůsek - Auto.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah