Tesla začala vyrábět nový model, automobilku ale k zisku vytáhnout nemusí. Změnily se poměry na trhu | E15.cz

Tesla začala vyrábět nový model, automobilku ale k zisku vytáhnout nemusí. Změnily se poměry na trhu

Michal Tomeš

Od doby, kdy Tesla představila nový sedan, došlo ke změně trhu i poměrů uvnitř značky. Nový Model 3, který se tak stane nejlevnějším vozem automobilky, nemusí firmu dostat z dlouhotrvajících finančních problémů.

První série třicítky vozů Tesla Model 3 by se měla dostat k zákazníkům ještě koncem tohoto měsíce. I přes významný milník v historii značky však došlo k propadu akcií automobilky. Ty klesly o 7,5 procenta na 326,3 dolaru. Znamená to největší propad za jeden den v průběhu posledního roku.

Za nervozitu mezi investory mohou především ostatní modely. O sedan S a SUV X je totiž meziročně mezi zákazníky nižší poptávka, což vyvolává otázky, zda bude novinka amerického výrobce úspěšná.

 

V srpnu by chtěl výrobce dodat sto malých sedanů, o měsíc později 1500 a v prosinci až dvacet tisíc automobilů. I pokud by však značka těchto čísel dosáhla, nemuselo by to znamenat úspěch.

Podle americké analytické společnosti Guggenheim Securities bude Tesla na Modelu 3 prodělávat, a to až 15 procent z ceny vozidla, toto prodělečné období by mělo trvat až do poloviny příštího roku.

Elektrickým vozem pohodlně po Česku? Alza vybuduje vlastní síť dobíjecích stanic

Již začátkem roku přitom zástupci automobilky oznámili, že před zahájením produkce Modelu 3 vynaloží asi 1,5 miliardy dolarů na investice do výroby. Otázkou tak zůstává, zda investoři zůstanou věrní automobilce, které doposud peníze ochotně poskytovali. 

„Bez ironie se jedná o nejdůležitější elektromobil současnosti,“ řekl pro The Verge Michael Ramsey z analytické společnosti Gartner. Podle Ramseyho závisí na jeho úspěchu budoucnost celého trhu s elektromobily. Především proto, že jsou na něj kladena vysoká očekávání.

Podívejte se, jak se jezdí s Teslou Model X:

720p 360p
Elektromobil Tesla, model X P 90D

Sílící konkurence

Komplikace však může způsobit Tesle také sílící konkurence. Ta před dvěma lety, kdy Musk příchod nového modelu oznámil, v otázce elektromobility spíše tápala.

Nyní však pro zákazníky není problém koupit elektromobil s cenou pod milion korun u konkurence. Ta narozdíl od Tesly poskytuje také lepší prodejní a servisní zázemí. Americká společnost ještě nemá vytvořenou tak bohatou síť prodejců. Například právě v Česku nově tesly nabízí až e-shop Alza. Oficiální showroomy jsou pro Čechy však nejblíže až za hranicemi, například ve Vídni, Linci, Norimberku nebo v Berlíně.

VIDEO: Projeli jsme Prahou v Tesle X. Podívejte se za volant milionového elektromobilu v akci

Ambice srazit plány Tesly má například Volkswagen. „Máme schopnosti, které Tesla nemá, proto ji můžeme zastavit“ uvedl pro Bloomberg šéf Volkswagenu Herbert Diess. Německý koncern se v následujících letech chystá uvést řadu vlastních elektromobilů.

Podobně sebvědomé je například také Volvo, jež oznámilo, že od roku 2019 bude vyrábět pouze automobily s elektrickým motorem. Na druhou stranu například BMW uvede svůj další elektrický model až za čtyři roky.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!