Nezaměstnanost v Británii klesla pod pět procent, je nejnižší od roku 2005 | E15.cz

Nezaměstnanost v Británii klesla pod pět procent, je nejnižší od roku 2005

Továrna JLR v Castle Bromwich
Továrna JLR v Castle Bromwich
• 
ZDROJ: JLR

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Před odhlasováním odchodu z EU se britská ekonomika nacházela ve slušné kondici. Míra nezaměstnanosti v Británii v květnu klesla na 4,9 procenta, a dostala se tak nejníže od roku 2005. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpokládali, že míra nezaměstnanosti zůstane beze změny na dubnových pěti procentech.

Někteří analytici nicméně upozorňují, že příznivý vývoj na trhu práce zřejmě nebude dlouho pokračovat, protože na britskou ekonomiku bude mít negativní dopad rozhodnutí opustit Evropskou unii. Britové se pro odchod z EU vyslovili v referendu, které se konalo 23. června.

Přečtěte si:

„Hlasování pro odchod z EU nyní téměř jistě přiměje některé podniky, aby pozastavily nábor zaměstnanců nebo jejich počet snížily,“ uvedl britský ekonom Paul Hollingsworth ze společnosti Capital Economics. „Očekáváme, že míra nezaměstnanosti se v příštích čtvrtletích začne zvyšovat,“ dodal.

Evropská komise v úterý ve svém prvním hodnocení hospodářských dopadů takzvaného brexitu uvedla, že britská ekonomika by se v příštím roce mohla propadnout do recese.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah