Amazon potvrdil, že své evropské zisky přestane danit v Lucembursku | E15.cz

Amazon potvrdil, že své evropské zisky přestane danit v Lucembursku

Sklad logistické a zásilkové firmy Amazon v Německu
Sklad logistické a zásilkové firmy Amazon v Německu
• 
ZDROJ: e15, anna vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký internetový obchod Amazon přestal od 1. května účtovat své britské, německé, italské a španělské tržby v Lucembursku, považovaném za daňový ráj. Místo toho je nyní účtuje v zemích prodeje, kde by tím pádem mohl platit vyšší daně. Stejný krok hodlá učinit rovněž u francouzských tržeb. O změně kritizovaných daňových praktik Amazonu v Evropě informovala některá média již o víkendu.

List The Wall Street Journal například upozornil, že tento krok by mohl v některých zemích výrazně zvýšit daňové příjmy od Amazonu a vytvořit tlak na další podniky, aby postupovaly stejným způsobem.

Údaje Amazonu určené regulačním úřadům podle agentury Reuters ukazují, že firma loni v Německu zaplatila na daních pouze 11,9 milionu eur (326 milionů Kč), ačkoli od tamních zákazníků utržila téměř 12 miliard eur.

Hloubkové vyšetřování

Evropská komise loni v říjnu zahájila hloubkové vyšetřování daňové dohody mezi Amazonem a Lucemburskem. Uvedla, že ujednání mohlo firmu nespravedlivě zvýhodnit tím, že mohla platit nižší daně než konkurenti. Amazon však tehdy popřel, že by s Lucemburskem uzavřel jakoukoli speciální dohodu o daních.

Komise dnes uvedla, že bude ve vyšetřování daňového přístupu Lucemburska k Amazonu pokračovat. „Samozřejmě posoudíme jakékoliv změny v daňové struktuře skupiny Amazon,“ uvedl mluvčí komise Ricardo Cardoso. Dodal však, že tyto změny neovlivní vyšetřování týkající se možného daňového zvýhodnění Amazonu v minulosti.

Začátkem listopadu evropská média s odvoláním na dokumenty získané Mezinárodním sdružením investigativních novinářů (ICIJ) informovala, že s Lucemburkem uzavřelo tajné dohody až 340 nadnárodních firem, aby mohly platit nižší daně. Mezi tyto firmy podle dokumentů patří například Amazon, Apple, Ikea, Pepsi či Axa.

Juncker skandál ustál

Informace o dokumentech byly zveřejněny krátce po nástupu nové Evropské komise vedené Jeanem-Claudem Junckerem, který byl dlouhá léta lucemburským premiérem a nese za dohody politickou odpovědnost. Juncker poté ustál hlasování o vyslovení nedůvěry v Evropském parlamentu, které kvůli daňové aféře v Lucembursku vyvolala skupina europoslanců.

Amazon je největším internetovým prodejcem na světě. Firma nyní buduje distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy. Další distribuční centrum mělo vzniknout v Brně, po průtazích města ohledně změny územního plánu se ale developer nakonec rozhodl od záměru odstoupit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.