Arbitráž s JCDecaux začíná naostro | E15.cz

Arbitráž s JCDecaux začíná naostro. Stát čelí mezinárodním sporům za 64 miliard

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Právní bitva francouzské firmy JCDecaux s českým ministerstvem financí o zhruba čtyřicet milionů eur, v přepočtu přes jednu miliardu korun, vstupuje do ostré fáze. V srpnu začne jednat rozhodčí tribunál, který už obě strany sestavily a jmenovaly.

Společnost zahájila arbitrážní řízení s Českou republikou loni v září kvůli tomu, že v Praze přišla o dlouhodobý pronájem reklamních ploch v městské hromadné dopravě. Tvrdí, že stát neochránil její investice. Česko aktuálně čelí šesti arbitrážím za celkem 64 miliard korun, nejvíce za posledních pět let.

„V případě arbitráže s JCDecaux došlo k ustanovení rozhodčího tribunálu, obě strany připravují první písemná podání,“ řekla Anna Vasko z tiskového oddělení ministerstva financí. To za loňský rok zaplatilo advokátům za právní služby související s mezinárodními arbitrážemi téměř 93 milionů korun. Na spor s JCDecaux vyčlenilo třicet milionů.

Dopravní podnik hlavního města Prahy v roce 2016 vypověděl firmě Rencar ze skupiny JCDecaux smlouvu na pronájem reklamních ploch. Argumentoval tím, že je pro něj nevýhodná. Následně vypsal soutěž a začal z pronájmu inkasovat dvojnásobně více.

JCDecaux se opírá o dohodu mezi ČR a Francií o podpoře a vzájemné ochraně investic. Nejprve se neúspěšně pokoušela výpověď ze strany pražského dopravního podniku zneplatnit soudní cestou, poté žádala stát o odškodnění a nakonec zahájila arbitráž. Vyčíslená škoda ve výši čtyř desítek milionů eur vychází z loňské předžalobní výzvy.

„Částka je součástí vyjednávání a tím, jak proces trvá, roste,“ uvedl mluvčí JCDecaux Jiří Chvojka. Detailní informace s ohledem na zahájení arbitrážního řízení nechtěl sdělit.

Dopravní podnik hodlá státu poskytovat maximální součinnost a podporu. Podle DPP provozovala firma Rencar ze skupiny JCDecaux v pražském metru, tramvajích a v autobusech 130 tisíc reklamních ploch a ročně za ně platila okolo padesáti milionů korun. Původně měl kontrakt skončit v roce 2031. 

JCDecaux měla také smlouvu s magistrátem na provoz přístřešků na zastávkách MHD, která skončila v červnu. Vedení hlavního města ji však neprodloužilo a devět set přístřešků chce postupně do roku 2023 nahradit vlastními. Mají stát více než 830 milionů korun. Přesto některé radnice uzavřely s JCDecaux dočasné smlouvy o provozu dvou stovek přístřešků, které jsou na pozemcích městských částí a pod magistrát nespadají.

Vedle toho má francouzská společnost pronajaté reklamní plochy na Letišti Václava Havla, s nímž vyjednává o slevě. Odkazuje na úbytek lidí na letišti způsobený pandemií.

Šéfka rezortu financí Alena Schillerová (ANO) v březnu při interpelacích poslanců řekla, že JCDecaux je v prodlení s částí platby vůči letišti. Mediální zástupce firmy Chvojka uvedl, že společnost za loňský rok nic nedluží.

Arbitráže vedené proti ČR (v miliardách korun, počátek sporu)

Diag Human SE a Josef Šťáva 52,00  2017
Pawlowski AG 4,95  2017
WCV Capital Ventures Cyprus Limited 3,60 2015
Natland Investment Group N.V. 1,92 2013
JCDecaux 1,03 (odhad) 2020
Alcor 0,48 2018

Pramen ministerstvo financí

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah