„Aspirin index“: v Berlíně je známý lék o 60 procent dražší než v Praze | E15.cz

„Aspirin index“: v Berlíně je známý lék o 60 procent dražší než v Praze

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: pinkas martin/euro

Adéla Čabanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mohla by to být obdoba známého cenového srovnání Big Mac Index. Německá televize MDR porovnala ceny aspirinu v centru patnácti evropských metropolí. Ač se známý lék vyrábí v Německu, zařadil se Berlín mezi nejdražší destinace. V pražských lékárnách je naopak poměrně lacino.

Pokud bychom nepočítali Athény, ovlivněné dlouhodobou krizí, jsou nejlevnějšími destinacemi pro nákup aspirinu metropole bývalého Československa. V Bratislavě se podle průzkumu televize MDR za jednu tabletku platí 19 eurocentů, v Praze v přepočtu 20 eurocentů.

Naopak v Oslu museli vydat o 80 procent více než v Praze, za tabletku 36 eurocentů, a například v Berlíně to bylo 32 eurocentů, tedy o 60 procent více. Na průzkum televize MDR upozornil v Česku odborný server Apatykář.

Žebříček je vytvořený podle nákupu v lékárně v centru každé metropole. Vždy se jednalo o krabičku aspirinu v síle 500 mg účinné látky, v balení dvaceti tabletek. Ceny v zemích, které neplatí eurem, televize převedla prostým přepočtem podle měnového kurzu.

Aspirin je světově jedním z nejrozšířenějších léků. Pod tímto názvem se vyrábí od roku 1899, prodává jej německá firma Bayer. Obsahuje kyselinu acetylsalicylovou, stejně jako například Acylpyrin nebo Anopyrin. V Česku nemá regulovanou cenu. K dostání je bez receptu, užívá se proti horečce a bolesti.

Jak drahý je aspirin v Evropě, průzkum MDR
Atény 0,09
Bratislava 0,19
Praha 0,20
Amsterdam 0,21
Helsinky 0,24
Madrid 0,24
Paříž 0,25
Bukurešť 0,26
Řím 0,28
Lucemburk 0,32
Bern 0,32
Berlín 0,32
Vídeň 0,33
Brusel 0,33
Oslo 0,36

(ceny v eurech za tabletu)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah