Billa opět zvyšuje mzdy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Billa opět zvyšuje mzdy, pracovníci si polepší o necelou desetinu

Billa opět zvyšuje mzdy, pracovníci si polepší o necelou desetinu
Billa
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK

Supermarkety Billa zvýší od září mzdy zaměstnancům prodejen v průměru o 7,3 procenta. Navýšení tak dosáhne zhruba dvou tisíc korun. Jde o třetí navýšení mezd společnosti za posledních 12 měsíců. Průměrnou mzdu ve svých prodejnách společnost neuvedla, podle výpočtu z dostupných dat činí přes 27 tisíc korun.

Nejvyšší nárůst čeká pokladní a prodavače či prodavačky čerstvých úseků, kteří si polepší v průměru až o 2400 korun, uvedla Billa. Změny se dotknou více než 4000 zaměstnanců vybraných pozic.

Od loňska se tempo růstu platů v tuzemských obchodech výrazně zvýšilo, mzdy navýšila většina velkých obchodních řetězců, některé vícekrát. Nutí je k tomu nedostatek provozních pracovníků a snaha udržet si ty stávající.

Podle odborů dosáhla průměrná mzda v českém maloobchodu letos 18 tisíc korun. Zahraniční obchodní řetězce platí zaměstnancům podstatně více než čeští obchodníci, rozdíl je v řádu tisíců korun, řekla tento týden prezidentka Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb (UZO) Renáta Burianová. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku stoupla v letošním druhém čtvrtletí na 31 851 korun.

ANKETA: O kolik vzrostly mzdy v konkrétních firmách? Čtěte odpovědi manažerů

Billa má v Česku 225 prodejen a sortiment čítá 15 tisíc položek. Firma zaměstnává v Česku 6000 lidí a patří do první desítky největších prodejců v ČR, mimo jiné s prodejnami firem Kaufland, Ahold či Tesco.

Například Kaufland zvýšil od června mzdy zaměstnancům na provozních pozicích v prodejnách o 26 procent. Minimální nástupní plat na nejnižší pozici asistenta prodeje na plný úvazek stoupla na 24 tisíc korun, v Praze na 26 tisíc korun. Diskonty Lidl, které jsou stejně jako Kaufland součástí německé skupiny Schwarz, zvýšily od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček o pětinu na 28 tisíc kroun, v Praze na 29 tisíc korun.

Penny Market zvýšil od loňska mzdy čtyřikrát. Od prvního srpna mzdy zaměstnancům na prodejnách vzrostly minimálně o 2000 korun u plného úvazku. Od srpna tak bere pokladní v první mzdové úrovni minimálně 20 tisíc korun.

Zvýšení minimální mzdy nás dostane do potíží, tvrdí dopravci

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!