ÚOHS potvrdil pokutu pro ubytovací platformu Booking.com | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Booking.com musí zaplatit osmimilionovou pokutu za zakázané dohody s ubytovateli, potvrdil ÚOHS

ČTK

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 8 336 000 korun pro rezervační portál ubytování Booking.com. Důvodem byly zakázané dohody, které zavazovaly hotely a další ubytovatele poskytovat výhodnější podmínky klientům ubytovaným přes Booking.com, tyto podmínky ale ubytovatelé nesměli nabídnout konkurenčním portálům. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Pokuta je pravomocná a portál ji musí zaplatit. Společnost Booking.com uvedla, že rozhodnutí se příčí tomu, co na její popud schválila většina evropských úřadů pro hospodářskou soutěž.

"V rámci rozkladového řízení předseda ÚOHS zamítl námitky společnosti Booking.com týkající se vymezení relevantního trhu, prokázání protisoutěžních následků nebo podřazení jednání pod některou ze zákonných výjimek. Spáchaný delikt označil typově za méně závažný, nikoliv však bagatelní, a potvrdil závěry prvostupňového rozhodnutí včetně uložené pokuty," uvedl ve zprávě Rafaj.

Booking.com podle zjištění úřadu v letech 2009 až 2015 uzavíral zakázané takzvané vertikální dohody s poskytovateli krátkodobého ubytování. Dohody zajišťovaly on-line portálu lepší cenu i lepší dostupnost pokojů než ostatním rezervačním kanálům včetně samotných poskytovatelů.

Klient tak při využití služby Booking.com dostal nižší cenu, než když využil jiný způsob rezervace nebo kontaktoval hotel či penzion přímo, uvedl úřad. Tento postup úřadu potvrdily stovky ubytovacích zařízení v Česku, které v šetření oslovil.

"Společnost Booking.com tak svým jednáním bránila, aby se na trhu rozvinula konkurence, která by tak v konečném důsledku mohla nabízet lepší ceny a výhodnější podmínky rezervace ubytování zákazníkům vyhledávajícím krátkodobé ubytování," uvedl předseda Rafaj.

Pokuta je po rozhodnutí předsedy pravomocná a Booking.com ji musí zaplatit. Proti pokutě lze podat žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Nemá ale odkladný účinek.

"Rozhodnutí českého Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nás zklamalo," stojí v prohlášení společnosti Booking.com. Dále v něm uvádí, že svou cenovou politiku koordinovala v roce 2015 s Evropskou komisí a Evropskou sítí hospodářské soutěže (ECN) ve snaze najít řešení, jež by vyhovovalo členům ECN i unijním právním předpisům o hospodářské soutěži. Celounijní řešení podle Booking.com podpořila většina úřadů pro hospodářskou soutěž v celé Evropě.

Rozhodnutí českého úřadu se příčí čtyři roky starému společnému usnesení členů ECN a "podrývá jednotu a hospodářskou soutěž předpokládanou v rámci jednotného digitálního trhu", uvedla v prohlášení společnost Booking.com.

Antimonopolní úřad ale s touto námitkou nesouhlasí. "Národní soutěžní úřady přistupují k této situaci různě, ale Booking.com už byl některými z nich za tyto dohody pokutován," uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!