Česká konopná lékárna budí v Americe rozruch, lidé si u ní dělají selfíčka | E15.cz

Česká konopná lékárna budí v Americe rozruch, lidé si u ní dělají selfíčka

David Vagaday

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká síť konopných lékáren Carun Pharmacy expanduje do USA. První obchod otevře v Panama City Beach na Floridě, další by ještě letos měly přibýt v New Yorku a Dallasu. Prodej výrobků na bázi konopí není nikde na světě příliš běžný, budovaný český obchod proto budí na Floridě rozruch, lidé si před ním fotí selfíčka a televize o lékárně natočila reportáž.

„Otevíráme na Floridě první konopnou lékárnu v USA, kam již nyní exportujeme naše výrobky. Pokud se osvědčí, chtěli bychom ještě letos stihnout otevřít další prodejny například v New Yorku či Dallasu. Míříme ale i do Číny,“ potvrdil pro E15.cz šéf společnosti Carun Pharmacy Jiří Stabla.

Na Floridě, stejně jako v jiných případech, bude lékárna fungovat formou franšízy. V Panama City Beach sídlí ve velkém obchodním centru a vede ji místní stavební podnikatel českého původu Patrik Bortl. O zákazníky zřejmě nebude mít téměř hotová prodejna nouzi. Její výlohy totiž zdobí logo z charakteristických lístků konopí, což přitahuje pozornost.

„Mít na obchodě namalované lístky konopí je skutečně v Americe neobvyklé. Pozornost to ale budí také jinde ve světě a samozřejmě i u nás,“ vysvětlil Stabla. Zároveň zdůraznil, že floridský obchod, který nabízí pouze výrobky na bázi konopí, je první svého druhu ve Spojených státech.

Podle reportáže televize News Channel 7 se lidé u prodejny fotí a vyptávají se. „Jsou zvědaví, a tak jim říkáme pravdu,“ řekl v reportáži Patrik Bortl. Míněnou pravdou je, že své masti nebo oleje Carun vyrábí na bázi technického konopí, v němž je potlačená psychoaktivní látka THC, takže jeho prodej je zcela legální. Z jiného druhu konopí pak vznikají takzvané měkké drogy marihuana nebo hašiš.

Obchod měl podle Stably už fungovat, ale jeho otevření zbrzdila byrokracie při dovozu. „Jsou tam kvůli konopí přísnější pravidla, z čehož vyplývá více papírování. Otevřít bychom měli v srpnu,“ dodal ředitel Carun Pharmacy. Floridskou provozovnu podle něj tvoří obchod a velký sklad. Investice do rekonstrukce a vybavení, kterou platí franšízant, se pohybuje v řádech desítek tisíc dolarů. Patrik Bortl si coby stavař hodně prací dělal sám.

Carun v Česku vyrábí konopnou kosmetiku a potraviny. Na tuzemském trhu má formou franšízy 14 obchodů a loni zahájil expanzi do zahraničí. Jedna pobočka funguje v Londýně a sedm v Polsku. Kromě USA brzy přibude Slovensko a v plánu je i Německo. Značka chce dál posilovat i na trzích, kde už má zastoupení.

„Třeba v Polsku zaznamenáváme několikanásobně vyšší zájem o konopné produkty než v Česku. Možná za to může i rozdílná legislativa, kdy v Polsku je držení byť menšího množství konopí trestným činem, nikoliv jen přestupkem jako u nás. Přísnější legislativa nejspíše vyvolává větší zájem o legální produkty z konopí,“ prohlásil Stabla.

Firma Carun Pharmacy raketově rostě. V roce 2014, tedy ještě před průnikem do zahraniční, vykázala tržby přes devět milionů korun a čistý zisk 3,7 milionu. Loňské tržby Jiří Stabla sice neupřesnil, podle něj se však pohybovaly už v řádech desítek milionů korun. Firma vydělává na maržích z prodeje svých produktů. Od franšízantů vybírá 300 tisíc korun, za které poskytne zboží, školení a všeobecně pomáhá s rozjezdem obchodu.

Carun Pharmacy sídlí v Brně, třiatřicetiletý Jiří Stabla v ní drží podíl 35 procent, zbytel mají podnikatelé Jiří Vlk a Radek Staněk.

Americká reportáž o konopné lékárně:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah