Cestovní ruch loni lámal rekordy, růst se čeká i letos | E15.cz

Cestovní ruch loni lámal rekordy, růst se čeká i letos

Turisté v Praze
Turisté v Praze
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Je to jedno z mála odvětví, které vykazuje příznivý vývoj. Cestovní ruch se loni v tuzemsku nadechl k nečekaným rekordům. Do hotelů a dalších turistických nocleháren zavítalo 13,6 milionu hostů, o šest procent meziročně více. Pokořit hranici třinácti milionů se nepovedlo ani v době konjunktury v roce 2007.

O loňský rekord se přičinili tuzemští i zahraniční turisté, ale cizinci představují většinu a jejich podíl stále roste. Přijelo jich téměř 7,2 milionu, oproti roku 2011 o sedm procent více – a hranici sedmi milionů překročili vůbec poprvé. Tahounem je především příjezdová turistika z Ruska, kde statistici zaznamenali čtvrtinový růst.

„Rusko je naprosto klíčový trh, pokud by se tam mělo něco stát, pocítili bychom to zásadně,“ řekl deníku E15 šéf největší tuzemské hotelové sítě EuroAgentur Josef Bára. Rusové se v žebříčku národností v českých hotelech posunuli z devátého místa v roce 2006 na loňskou druhou příčku. Jejich počty se za tu dobu téměř ztrojnásobily.

Hosté v ubytovacích zařízeních Autor: E15

První příčku tradičně okupují Němci, kterých loni přibylo jen mírně. Žebříček národností přitom dobře ilustruje ekonomickou situaci v domovských zemích. Na chvost první desítky se propadli Španělé, ubylo rovněž Francouzů nebo Řeků, naopak v nečekaných počtech se vrátili Američané a Britové.

Za zmínku stojí Číňané, kteří ještě před několika lety nestáli statistikům za pozornost. Loni jich do Česka přijelo přes 145 tisíc. Právě Číňané spolu s Rusy jsou u podnikatelů v cestovním ruchu oblíbení díky zálibě v utrácení.

Hosté podle kategorie ubytování Autor: E15

Vedle počtu hostů je pro hoteliéry důležitý i údaj o počtu přenocování. Ten neroste tak rychle, loni o 3,5 procenta, čímž se potvrzuje letitý trend zkracování pobytu. Přesto bylo loni noclehů nejvíce od roku 2007, celkem 39,6 milionu.

A co je nejdůležitější, hoteliérům se v poslední době daří zvyšovat ceny. Podle společnosti KPMG byla loni v létě průměrná tržba za pokoj 785 korun, zatímco předloni jen 700 korun. Hoteliéři a agentura CzechTourism předpovídají růst turistických ukazatelů i letos.

Cizinci v ubytovacích zařízeních Autor: E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah