Cizinecký ruch dál míří k rekordu. Naopak Češi šlápli na brzdu a cestují méně | E15.cz

Cizinecký ruch dál míří k rekordu. Naopak Češi šlápli na brzdu a cestují méně

Rozcestník, ilustrační foto
Rozcestník, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Navzdory červnovým povodním zůstaly české země pro zahraniční turisty přitažlivým cílem. V prvním pololetí do země přicestovalo rekordních 3,3 milionu hostů z ciziny, což je o 1,4 procenta meziročně více.

Velká voda sice příjezdovou turistiku ve druhém čtvrtletí trochu zpomalila, rostoucí trend ale nezvrátila. Podle odhadů státní agentury CzechTourism by tak za celý letošní rok mělo do českých hotelů zavítat až 7,3 milionu klientů z ciziny, což by znamenalo překonání loňského rekordu o 140 tisíc. „Bude velmi záležet na výsledcích třetího čtvrtletí,“ uvedla zástupkyně agentury Markéta Vogelová. A právě léto včetně září vypadá pro hoteliéry nadějně. „Podle rezervací jsme v tomto směru optimisté,“ uvedl ředitel čtyřhvězdičkového hotelu Perla v centru Prahy Tomáš Startl.

Pro hoteliéry je důležitý i počet přenocování. U příjezdové turistiky narostl zhruba stejně rychle jako počet hostů, což by znamenalo dobrou zprávu, že doba pobytu se už nezkracuje. Spíše než povodně ovlivňuje příjezdy ze zahraničí ekonomická situace konkrétní země.

Například těžce zkoušení Španělé vypadly z první desítky, když jich v pololetí přijelo o 13 procent méně než loni. Podobný trend zaznamenaly statistiky například u Italů nebo Francouzů. Méně bylo i Němců, což lze mimo jiné připsat na vrub právě povodním.

Zájem turistů z východu roste

Tahounem je naopak východ. Více turistů přijíždí z Ruska, Polska a Slovenska, a také z východní Asie, především Číny. Naopak mnohem smutnější pohled skýtají údaje za domácí cestovní ruch. Češi ve druhém čtvrtletí šlápli na brzdu, tuzemské výlety spojené s ubytováním si často odpustí. Zatímco ještě v prvním čtvrtletí českých hostů přibývalo, ve druhém došlo k nevídanému propadu.

Cestovní ruch Autor:

Výsledkem je, že Češi strávili za pololetí v tuzemských hotelech o 330 tisíc nocí méně než před rokem. „To je katastrofální. Vidím za tím tři skupiny důvodů: červnové povodně, úsporná opatření v rodinách a tím kratší pobyty a také velkou opatrnost seniorů, kteří obvykle mimo sezonu cestují,“ uvedl analytik ze společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek. Za pravdu mu dávají údaje za jednotlivé kategorie ubytoven. Zatímco hotely s více hvězdičkami, kam míří především cizinci, hlásí přírůstky klientů, zcela propadly ve druhém čtvrtletí penziony a kempy, které žijí hlavně z Čechů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.