EU zahájí vyšetřování Amazonu, měl porušovat pravidla hospodářské soutěže | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

EU zahájí vyšetřování Amazonu, měl porušovat pravidla hospodářské soutěže

ČTK

Evropské dozorčí orgány prověří možné porušování pravidel hospodářské soutěže ze strany Amazonu. S americkým internetovým prodejcem zahájí oficiální šetření, uvedla Evropská komise. Chce zjistit, zda se společnost chová legálně při zacházení s obchodníky, kteří své zboží jejím prostřednictvím nabízejí.

Příjmy ze zboží nabízeného třetími stranami činí podle Amazonu již 58 procent jeho hrubých tržeb. Pokud Evropská komise pochybení ze strany firmy zjistí, hrozí jí miliardová pokuta. Změnu postoje vůči třetím stranám nařídil dnes americkému internetovému gigantu již německý úřad pro kontrolu hospodářské soutěže.

EK se při svém šetření zaměří na dohody, které Amazon uzavírá s firmami, jež výrobky na jeho platformě Marketplace nabízejí. Ty mu umožňují analyzovat a využívat takto získané údaje, což podle komise může ohrožovat hospodářskou soutěž, protože to firmě nad těmito obchodníky poskytuje tržní výhodu. Amazon totiž vystupuje v dvojí roli - jako nákupní platforma a prodejce zároveň.

Český Google loni opět zaplatil na daních jen drobné

Je to sice poprvé, co se EK přímo zaměří na online retailový obchodní model Amazonu, společnost ale už byla v EU vyšetřována dvakrát, a to kvůli daním a kvůli praktikám připrodeji elektronických knih.

Amazon již uvedl, že bude s vyšetřovateli plně spolupracovat. Jak dříve napsala agentura Bloomberg, v konečném důsledku by šetření mohlo vést ke změně způsobu fungování firmy.

Kryptoměna Facebooku znervózňuje i šéfa americké centrální banky

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!