Kryptoměna Facebooku znervózňuje i šéfa americké centrální banky | E15.cz

Kryptoměna Facebooku znervózňuje i šéfa americké centrální banky

Kryptoměna Facebooku znervózňuje i šéfa americké centrální banky
Šéf Fedu Jerome Powell
• 
ZDROJ: ČTK

Jan Vávra

Jerome Powell, šéf americké centrální banky, se musel na úvod svého slyšení v Kongresu vypořádat s řadou dotazů na téma virtuální měny vyvíjené společností Facebook.

Powell podobně jako řada dalších představitelů státních institucí zastává k projektu obezřetný až kritický postoj. „Libra vzbuzuje vážné obavy ohledně soukromí, praní špinavých peněz, ochrany spotřebitele a finanční stability,“ uvedl podle CNBC Powell.

Dodal, že Facebook nemůže s projektem své digitální měny výrazně pokročit, dokud neposkytne uspokojivé odpovědi regulátorům. Ti by však prý měli volit opatrný a pozvolný přístup, nikoliv se hnát za co nejrychlejším přijetím konkrétních opatření.

Facebook opakuje, že je připraven ke spolupráci. Vedoucí projektu Libra David Marcus uvedl, že firma potřebuje ke zdárnému spuštění kryptoměny součinnost vlád, regulátorů a centrálních bank.

I z toho důvodu se manažeři Facebooku ještě před představením Libry setkali se zástupci Fedu. Powell nyní upřesnil, že vytvořil i speciální pracovní skupinu, která se má iniciativou provozovatele největší světové sociální sítě zabývat. „Zároveň spolupracujeme s našimi kolegy z ostatních úřadů a s centrálními bankéři z celého světa,“ dodal Powell.

Explicitně se tak připojil k dalším politikům, kteří signalizovali obavy z důsledků nové měny v oblasti ochrany soukromí a bezpečnosti.

Znepokojení již dříve vyjádřili také  američtí zákonodárci. „Facebook je již nyní příliš velký a příliš silný a tuto sílu uplatnil k využití údajů uživatelů bez ochrany jejich soukromí. Nemůžeme mu dovolit provozovat novou kryptoměnu bez dohledu,“ uvedl například senátor Sherrod Brown.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire prohlásil, že Facebook musí zajistit, aby nová měna nepoškozovala spotřebitele a nebyla používána k nezákonným aktivitám. „Tento nástroj umožní Facebooku shromáždit miliony a miliony údajů, což posiluje mé přesvědčení, že je zapotřebí velké digitální firmy regulovat,“ uvedl Le Maire v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Europe-1. Německý zástupce v Evropském parlamentu Markus Ferber v souvislosti s plány Facebooku vyzval k větší regulaci digitálních měn. „Byl by to dobrý důvod, proč by Evropská komise měla začít pracovat na řádném regulačním rámci, který by upravoval pravidla virtuálních měn,“ uvedl.

Facebook je největší internetová sociální síť na světě. Přístup podniku k ochraně soukromí se loni dostal do centra pozornosti po zprávě, že analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů jeho sítě a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa. Zaujal vás článek a chcete celý časopis na toto téma? Kupte si ho v naší online trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte a zítra máte ve schránce. Doprava je zdarma.   

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!