Fotbalová Slavia vyměnila majitele, v čínských rukou zůstává | E15.cz

Fotbalová Slavia vyměnila majitele, v čínských rukou zůstává

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Čínská společnost Sinobo se stala novým majoritním vlastníkem fotbalové Slavie Praha. Jméno nového většinového majitele nese i stadion v Edenu. Vršovický klub o tom informoval na pondělní tiskové konferenci.

Developerská skupina Sinobo Group přebírá nadpoloviční většinu akcií od čínské státní společnosti CITIC Group, která převzala vlastnictví klubu od původního čínského vlastníka společnosti CEFC. Firma CITIC zůstává menšinovým majitelem Slavie, procentuální rozdělení akcií Pražané nezveřejnili.

Předseda představenstva firmy Sinobo Čou Ťin-chuej je zároveň většinovým akcionářem čínského klubu Kuoan Peking, se kterým Slavia uzavřela v dubnu strategické partnerství.

"Už když zástupci obou dvou dnešních akcionářů klubu navštívili v dubnu Slavii, slíbili, že udělají co nejrychlejší kroky pro převzetí akciového podílu v našem klubu. Budou se podílet na jeho rozvoji, financování a budoucnosti. Jsem nesmírně rád, že se tento sen stává skutečností. Vstup těchto dvou akcionářů, kterými jsou přední čínské firmy, znamená pro Slavii zejména budoucnost," řekl předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík.

V panu předsedovi Čou Ťin-chuej získáváme zkušeného manažera, ale také velkého fotbalového odborníka a fanouška. Fotbal miluje, dává mu mnoho času. Klub z Pekingu řídí s velkou láskou, věnuje mu mnoho osobního času. Klub pod jeho vedením bude hrát asijskou Ligu mistrů příští rok a já věřím, že nebude dlouho trvat, aby oba naše kluby hrály Ligu mistrů," uvedl Tvrdík.

Společnost Sinobo byla založena v roce 2005 v Pekingu, zaměřuje se na výstavbu exkluzivních nemovitostí. Věnuje se také financím a vedle sportu investuje i do kultury.

"Pevně věřím, že vstup společnosti Sinobo jako majoritního akcionáře do Slavie bude přínosem pro obě strany jak na fotbalovém hřišti, tak mimo něj, a že prohloubí přátelství a porozumění mezi našimi hlavními městy, mezi Prahou a Pekingem," uvedl Čou Ťin-chuej.

"Praha díky historii, architektuře, kulturním tradicím a množství uměleckých děl sklízí v Číně slávu a věhlas. Pro většinu Číňanů ale zůstává abstraktním pojmem z knih, který se jim zachytil v paměti. Toto se od pondělka mění. Slavia bude nejlepší vizitkou Prahy, stane se prostředníkem, díky kterému Číňané dokážou tomuto krásnému městu lépe porozumět," dodal.

Společnost Sinobo už ve Slavii pomohla s příchodem letních posil. "Díky tomuto člověku jsou tu hráči jako Vláďa Coufal, Peter Olayinka, Alexandru Baluta. Kromě strategického partnera získáváme i člověka, který nejen klub vlastní, ale má i nesmírný přehled o fotbale. Slavia má obrovské štěstí, že má takového majitele," řekl trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

"Máme od pana předsedy velmi náročné úkoly - v této sezoně vyhrát ligu a zároveň se pokusit postoupit do Ligy mistrů. Chceme udělat silný středoevropský klub," dodal Tvrdík.

Do světa vrcholového fotbalu vstoupila společnost Sinobo loni v lednu, když ohlásila investici do klubu Kuoan Peking. V něm koupila 64 procent akcií, zbylých 36 procent klubu zůstalo ve vlastnictví státní společnosti CITIC.

Transakce ocenila celý klub, který se může chlubit jednou z největších fanouškovských základen v čínské nejvyšší soutěži, na více než 740 milionů eur (19,5 miliardy korun). To je podle agentury Bloomberg více, než činí hodnota například španělského velkoklubu Atlético Madrid.

Čínské majitele má Slavia od září 2015. Tehdy se vlastníkem klubu stala finanční a energetická společnost CEFC.

Změny vlastníků Slavie

1991 až 1993 - americký podnikatel českého původu Boris Korbel 

č erven až prosinec 1993 - Fotbalový oddíl Slavia 

1994 až 1997 - více akcionářů bez většinového majitele; například První privatizační fond (PPF), Fotbalový oddíl Slavia, společnosti WIKA, Benzina, Česká pojišťovna a další 

1997 až 2006 - britská investiční společnost ENIC 

2006 až 2011 - tehdejší šéfové klubu Petr Doležal (generální ředitel) a Tomáš Rosen (člen představenstva akciové společnosti) 

březen až květen 2011 - Antonín Franc (podle spekulací tisku byl ale skutečným vlastníkem kontroverzní podnikatel Petr Sisák) 

květen až srpen 2011 - investiční a finanční společnost Natland Group 

2011 až 2014 - bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček 

2014 až 2015 - Aleš Řebíček a společnost Vinet (vlastník stadionu v Edenu) 

září 2015 až podzim 2018 - čínská finanční a energetická společnost CEFC 

od listopadu 2018 - čínská developerská společnost Sinobo, která přebírá nadpoloviční většinu akcií od čínské státní společnosti CITIC Group, jež letos převzala klub od CEFC

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.