Hospodští musí řešit EET do půlky listopadu, jinak nestihnou termín, varuje Prazdroj | E15.cz

Hospodští musí řešit EET do půlky listopadu, jinak nestihnou termín, varuje Prazdroj

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hospodští, kteří nezačnou řešit elektronickou evidenci tržeb (EET) do poloviny listopadu, ji nestihnou do prosince spustit. Řekl to ředitel obchodu a restaurací Plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz. Při současném tempu pořizování terminálů nebude podle něho možné pokrýt zapojení všech podnikatelů, tedy 40 až 50 tisíc provozoven.

EET bude v ostrém provozu spuštěna 1. prosince pro hotely a restaurace a měla by se týkat zhruba 40 tisíc podnikatelů. Mráz připomněl, že nejde jen o nákup nového systému. Provozovatel si musí pořídit tiskárnu účtenek a zajistit datové připojení. Potom musí získat autentizační údaje do systému, přihlásit se na stránkách finanční správy, vygenerovat si na nich certifikát a nahrát ho do pokladního systému. Od prosince musí v provozovně viditelně umístit informační oznámení o evidenci.

"Celý proces nemusí být časově náročný, samotní poskytovatelé zařízení EET ale upozorňují, že zaručit bezproblémové dodání zařízení a jeho zprovoznění jsou schopni pouze těm, kteří si zařízení objednají do poloviny listopadu," řekl Mráz. Největší zájem je o zařízení, která stojí do 5000 korun. "Vzhledem k tomu, že trh je tvořen převážně menšími provozovateli hospod a restaurací, větší zájem bude pochopitelně o ta jednodušší technologická zařízení," dodal.

Do pondělí se do pilotního provozu zapojilo zhruba 2400 podnikatelů. Správa dosud vydala zhruba 29.091 autentizačních údajů.

Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Stánkový prodej občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, například na festivalech, se do evidence zapojí od března 2018, stejně jako prodej na farmářských trzích nebo služby účetních, advokátů i lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí například kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.