Kurz rublu zastavil prodej zájezdů Rusů do Česka | e15.cz

Kurz rublu zastavil prodej zájezdů Rusů do Česka

Domy a hotely na prodej nebo pronájem v Karlových Varech.
Domy a hotely na prodej nebo pronájem v Karlových Varech.
• 
ZDROJ: E15, anna vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prodej zájezdů z Ruska do ČR se po propadu kurzu rublu v posledních dnech v podstatě zastavil, uvedla Asociace cestovních kanceláří. České hotely očekávají na začátku příštího roku další pokles hostů z Ruska, dovolené v Evropě pro ně rychle zdražují. Rusové dosud přijížděli hlavně na začátku ledna oslavit v ČR pravoslavné Vánoce.

„Pokud se týká zájezdů na období leden - březen 2015, tak v současné chvíli se prodej nových zájezdů v podstatě zastavil. U již dříve objednaných a uhrazených zájezdů nezaznamenávají cestovní kanceláře velký počet storen,“ řekl tajemník Asociace cestovních kanceláří Michal Veber.

„Pobyty, které ještě nebyly zaplaceny, (Rusové) ruší. Objednávky včera dost výrazně ustaly. Cestování je úplně na konci toho, co by Rusy teď zajímalo,“ uvedl ředitel pražského interhotelu Olympik Vlastislav Šos. Na leden a únor odhaduje 60procentní pokles příjezdů ruských turistů.

Podle Jan Motlíka, jednatele skupiny Axxos, která provozuje hotely v Karlových Varech a Praze, na hotely silně dopadl pokles hodnoty rublu. „V Praze je to citelné, ale vzhledem k tomu, že ruská klientela tam není dominantní, je to propad spíše okrajový. Jiná situace je v Karlových Varech. Ne, že by hosté z Ruska pobyty rušili, ale prakticky se úplně zastavily objednávky na další období,“ řekl. Podle Motlíka tak budou pro hotely, závislé na ruské klientele, velmi špatné první měsíce příštího roku.

Skupina CPI Hotels očekává pokles rezervací z Ruska. „Situace pro ruské cestovní agentury, přes které k nám často návštěvníci jezdí, bude z dlouhodobého hlediska neudržitelná, takže se výpadek z této strany dá očekávat. Ruský trh je pro řadu hoteliérů bohužel do jisté míry nenahraditelný, v našem případě těžíme z různorodosti našeho portfolia,“ uvedla mluvčí CPI Hotels Dana Belušová.

Přečtěte si Putinovu bilanci ruské situace:

V hotelové síti VI Hotels & Resorts se situace liší hotel od hotelu. „Mnohé pobyty již není možné zrušit, protože byly rezervovány za zvýhodněných podmínek bez možnosti storna. V případě hostů z Ruska očekáváme, spíše než rušení rezervací, menší počet rezervací nově vytvořených,“ uvedl regionální ředitel hotelové sítě Francois Mary.

Podle ředitele EuroAgentur Hotels & Travel Josefa Báry přijede na přelomu roku do ČR o 25 procent ruských turistů méně. Kvůli dalšímu poklesu rublu by podle něj na začátku roku 2015 mohl počet Rusů v ČR klesnout o další čtvrtinu.

Agentura CzechTourism uvádí, že pád rublu samozřejmě ruským turistům dovolenou v Česku prodražuje, a může tak přispět k dalšímu poklesu příjezdů z Ruska.

„Pobyty během Vánoc, které si ruští turisté rezervovali již dříve, pravděpodobně z větší části proběhnou a další výraznější pokles se může projevit až v příštím roce, resp. po lednu, který doteď platil za nejsilnější měsíc z hlediska příjezdu turistů do ČR,“ uvedl ředitel Institutu turismu CzechTourism Jan Herget. Podle něj aktuální čísla, která má agentura k dispozici, poukazují na menší propad v příjezdech ruských turistů, než se původně očekávalo.

Kdo dorazí, méně utrácí

„Někteří (Rusové) již omezili požadavky na stravu a další dosud neuhrazené služby, předpokládám, že je to zejména kvůli preferenci nákupů například značkového oblečení, které patří mezi žádaný artikl ruských turistů,“ dodal Veber.

„Do této chvíle jsme nezaznamenali žádné zrušení rezervací, situace se však ještě může změnit v následujících dnech,“ dodala Andrea Knorová z hotelu The Mark Prague.

Pardubické mezinárodní letiště zatím žádná storna od dopravců nezaznamenalo. Lety mají objednané do 10. ledna. Vloni tvořili Rusové podle Českého statistického úřadu druhou nejpočetnější národnostní skupinu turistů po návštěvnících z Německa. Celkem jich do země přijelo 803 tisíc. Ruských turistů přijelo ve třetím čtvrtletí o 14 procent meziročně méně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery