Miliardář Vítek udeřil na Pietro Filipi a Karu kvůli vyklízení prodejen | E15.cz

Miliardář Vítek udeřil na Pietro Filipi a Karu kvůli vyklizení prodejen

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Skupina CPI miliardáře Radovana Vítka vlastnící řadu obchodních center chystá právní kroky proti společnosti C2H podnikatele Michala Mičky kvůli vyklízení prodejen módních značek Pietro Filipi a Kara. Mička zdůvodňuje odvoz zboží ochranou zásob před jejich zajištěním obchodními centry kvůli neplacení nájemného. CPI to označila za vydírání.  

„O tomto postupu jsme nebyli předem informováni. V médiích se majitel značek Michal Mička odvolává na ochranu zboží, přičemž představa, že bychom my jako zkušený pronajímatel v tomto konkrétním případě přistoupili k zadržování zboží, je velmi naivní. K výkonu zadržovacího práva přistupujeme vždy s opatrností a pečlivě zvažujeme všechny okolnosti,“ sdělil manažer CPI Petr Brabec. 

K CPI se připojil rovněž realitní byznysmen Richard Morávek vlastnící olomouckou Galerii Šantovka. „Právní kroky zvažujeme. Nemám ani pocit, že by se snažili najít nějaké řešení, v podstatě s námi nekomunikovali,“ řekl Morávek. 

Mička označuje podniknutá opatření za snahu ochránit svůj majetek před zajištěním ze strany obchodních center, kterým dluží na nájemném. „Odvezli jsme zásoby na centrální sklad. Jde o ochranu zboží,“ uvedl Mička pro server Seznam Zprávy, který na vyklizení obchodů upozornil. 

Po oznámení CPI o podniknutí právních opatření Mička zopakoval, že kroky jeho holdingu nesměřovaly proti nikomu konkrétnímu. „Zásoby jsme stáhli čistě z důvodu ochrany našeho majetku. Další vyjednávání bude probíhat mimo média a budeme se bavit o tom, jak nastalou situaci řešit,“ sdělil. 

V každém případě však překvapení nad kroky C2H vyjadřují také poradci, kteří obchodní centra spravují. „Něco podobného a v takovém rozsahu se na českém trhu ještě nestalo. Většinu vlastníků a provozovatelů tento přístup značně zaskočil, protože o tomto postupu nikdo nebyl předem informován,“ řekl Tomáš Míček, šéf správy obchodních center v poradenské společnosti CBRE. „Tento přístup celkové situaci vůbec nepomáhá. Pro některé vlastníky obchodních center bude velice složité se po této zkušenosti vrátit k jednacímu stolu s těmito značkami a to může mít pro tyto značky ještě horší následky,“ dodal konzultant.

Mička označil vyklizení prodejen za krok v rámci vyjednávání s obchodními centry o nových nájemních podmínkách. Jeho síť totiž podobně jako další obchodníci trpí výrazným propadem tržeb kvůli letošním mimořádným opatřením. Skupina C2H má navíc i velké závazky z vydaných dluhopisů. 

Celkem se jedná o 35 obchodů Kara a 23 provozoven Pietro Filipi. V obchodních centrech vlastněných skupinou CPI je 13 Mičkových prodejen. 

„Tento způsob vyjednávání podmínek se nám zdá poněkud nešťastným, s trochou nadsázky bychom ho mohli označit až za vydírání. Na to samozřejmě v žádném případě nepřistoupíme,“ dodal Brabec z CPI. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery