Juul: Na českém trhu e-cigaret roste konkurence | E15.cz

Na trhu e-cigaret roste konkurence. Nově přichází i v USA diskutovaná značka Juul

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na český trh e-cigaret přichází firma Juul Labs, která je jedním z hlavních amerických producentů. Během dvou měsíců se její e-cigareta začne prodávat na tisícovce míst v Česku. Ve čtvrtek představí svůj produkt pro vapování další velký tuzemský koncern, který se dosud orientoval především na tabákové výrobky Imperial Tobacco.

V srpnu na český trh vstoupil s elektronickou cigaretou první velký hráč, Japan Tobacco International, když představil produkt Logic. Ve čtvrtek podrobnosti o svém produktu blu zveřejní další konkurent, Imperial Tobacco s výrobkem blu.

E-cigarety jsou kapalnou alternativou klasických cigaret a výrobků iQOS či glo, které využívají nahřívání tabáku. Jejich úkol je ve speciálním roztoku, který se zahřeje dodat uživateli nikotin.

To vše se děje ve chvíli, kdy se v USA aktuálně velmi řeší a zkoumají úmrtí spojená s elektronickými cigaretami a v důsledku toho přicházejí první omezující opatření.

Obchodní řetězec Kroger je kvůli aktuální situaci a rostoucím regulatorním tlakům stahuje z prodeje. Začátkem týdne byl rovněž předložen zákon na regulaci množství obsaženého nikotinu v e-cigaretách. V USA to na rozdíl od EU regulováno nebylo.

Americké školní úřady také podaly žalobu na výrobce e-cigaret Juul. Právě tu značku, která tento týden - zatím ne příliš viditelně - vstoupila na český trh. Úřady viní Juul z cíleného marketingu svých výrobků na mladé lidi, což způsobilo silný rozmach užívání e-cigaret v USA. Juul díky tomu získal velmi rychle více než sedmdesátiprocentní podíl na americkém trhu, nicméně nyní se v souvislosti s aktuální kauzou firma také potýká s problémy a hrozí jí na prodej jejích výrobků úplný zákaz.


Jaký je plán Juulu pro Česko

Juul je jedním z hlavních amerických producentů e-cigaret, v Česku bude nabízet šest příchutí, vedle tabáku například mangovou nebo mentolovou. Společnost uvedla, že necílí na nekuřáky, ale na kuřáky, kterým se snaží nabízet údajně méně škodlivou alternativu ke klasickým cigaretám.


Prvním americkým státem, ve kterém nově platí zákaz elektronických cigaret s příchutí je New York. Nevztahuje se ale na e-cigarety s tabákovou nebo mentolovou příchutí. Obdobné opatření schválil také stát Michigan, ale ještě nevstoupilo v účinnost.

Třetinu ve společnosti Juul vlastní tabáková firma Altria, jejíž akcie kvůli tomu za poslední měsíc klesly o více než deset procent. Zástupci firmy Juul v Česku ale jakoukoli souvislost svých produktů s úmrtími odmítli. Navíc uvedli, že striktně kontrolují věk zájemců o koupi e-cigaret. A v marketingu se údajně zásadně vyhýbají sociálním sítím.

V Česku se loni podle údajů ministerstva zdravotnictví prodalo přes 13 milionů znovu naplnitelných elektronických cigaret a dalších zhruba 760 tisíc jednorázových elektronických cigaret. Náhradních náplní pro roztok bylo přes 50 milionů.

Přibývá i dalších alternativ konvenčního kouření, například na bázi bezdýmného zahřívání tabáku. Tyto výrobky v Česku výrazně propagují Philip Morris se svou značkou IQOS, nebo British Amaerican Tobacco s brandem Glo. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah