Nejstarší cestovku světa mohou převzít Číňané. Thomas Cook potřebuje hotovost | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Nejstarší cestovku světa mohou převzít Číňané. Thomas Cook potřebuje hotovost

ČTK

Čínská společnost Fosun Tourism má zájem o převzetí cestovních operací britské společnosti Thomas Cook, v níž je čínská firma největším akcionářem. Akcie britské turistické skupiny v reakci na to stouply o 20 procent, upozornila agentura Reuters.

Thomas Cook, který je nejstarší cestovní kanceláří na světě, se v poslední době potýká s problémy. Vydal několik varování před vývojem zisku a hledá způsoby, jak získat novou hotovost, aby mohl splácet svůj dluh. Firma již zvažuje prodej své letecké divize a obdržela také nabídku na koupi operací ve Skandinávii.

Není však zatím jisté, že jednání nakonec skončí podáním formální nabídky, upozornila společnost. Fosun Tourism již vlastní cestovní kancelář Club Med.

Výprodej u nejstarší cestovky světa. Část byznysu Thomas Cook chtějí Lufthansa a další

Akcie Thomas Cook za posledních šest měsíců klesly asi o 75 procent. Minulý měsíc se dokonce v jednom dni propadly o 30 procent, když analytici Citigroup uvedli, že akcie jsou bezcenné. Den předtím firma vydala již třetí varování před dalším vývojem zisku za necelý rok a oznámila, že za fiskální pololetí vykázala ztrátu 1,5 miliardy liber (43,2 miliardy korun). Thomas Cook se potýká se slábnoucí poptávkou po zájezdech, a proto byl nucen nabídnout slevy dříve, než je obvyklé. Současně však rostou náklady na pohonné hmoty a ceny v hotelech.

Thomas Cook má 19 milionů zákazníků ročně a 22 tisíc zaměstnanců v 16 zemích. Roční tržby firmy se pohybují kolem devíti miliard liber, uvedla BBC.

Regionální letiště volají mayday. Skončit v černých číslech se jim daří jen výjimečně

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!