Nejstarší cestovku světa mohou převzít Číňané. Thomas Cook potřebuje hotovost | e15.cz

Nejstarší cestovku světa mohou převzít Číňané. Thomas Cook potřebuje hotovost

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Čínská společnost Fosun Tourism má zájem o převzetí cestovních operací britské společnosti Thomas Cook, v níž je čínská firma největším akcionářem. Akcie britské turistické skupiny v reakci na to stouply o 20 procent, upozornila agentura Reuters.

Thomas Cook, který je nejstarší cestovní kanceláří na světě, se v poslední době potýká s problémy. Vydal několik varování před vývojem zisku a hledá způsoby, jak získat novou hotovost, aby mohl splácet svůj dluh. Firma již zvažuje prodej své letecké divize a obdržela také nabídku na koupi operací ve Skandinávii.

Není však zatím jisté, že jednání nakonec skončí podáním formální nabídky, upozornila společnost. Fosun Tourism již vlastní cestovní kancelář Club Med.

Akcie Thomas Cook za posledních šest měsíců klesly asi o 75 procent. Minulý měsíc se dokonce v jednom dni propadly o 30 procent, když analytici Citigroup uvedli, že akcie jsou bezcenné. Den předtím firma vydala již třetí varování před dalším vývojem zisku za necelý rok a oznámila, že za fiskální pololetí vykázala ztrátu 1,5 miliardy liber (43,2 miliardy korun). Thomas Cook se potýká se slábnoucí poptávkou po zájezdech, a proto byl nucen nabídnout slevy dříve, než je obvyklé. Současně však rostou náklady na pohonné hmoty a ceny v hotelech.

Thomas Cook má 19 milionů zákazníků ročně a 22 tisíc zaměstnanců v 16 zemích. Roční tržby firmy se pohybují kolem devíti miliard liber, uvedla BBC.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah