Nemáte kam jet na silvestra? Hory hlásí plno, zkuste střední Čechy | E15.cz

Nemáte kam jet na silvestra? Hory hlásí plno, zkuste střední Čechy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Tomas Blazek

ČTK, hop

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(ANKETA) Sehnat pokoj na horách je teď před silvestrem těžké - skoro všechny hotely hlásí plno. V některých horských střediscích ale mají ještě volná místa penziony. Dost místa mají naopak ve středfních Čechách i na Vysočině. Podívejte se na stručný přehled regionů.

Hotely a penziony ve středních Čechách většinou mají na Silvestra ještě volná místa. Jejich provozovatelé očekávají méně návštěvníků než loni, ubylo prý hlavně skupinových zájezdů. V řadě případů také klienti pobyty na poslední chvíli odřekli. Některá ubytovací zařízení budou kvůli slabému zájmu dokonce zavřena.

Například hotel Sen u Senohrab na Benešovsku má obsazeno 70 až 75 procent pokojů. „Je to méně než loni, protože letos nemáme ucelené skupiny, ale jednotlivce,“ poznamenal vedoucí recepce Jiří Babka. Všechny standardní pokoje jsou podle něj zarezervovány, volné zůstávají apartmány.

Hotel Karlštejn poblíž stejnojmenného hradu bude na Silvestra obsazen z 80 procent. V polovině listopadu měl sice zarezervovány všechny pokoje, několik klientů ale pobyt odřeklo. „Jsme malé ubytovací zařízení, a tak nebude obsazeno jen pár pokojů,“ podotkl manažer Jan Bartoníček.

Podobná situace nastala i v hotelu Maxmilián, který je součástí loučeňského zámku. Kolem 40 procent pokojů se tam nečekaně uvolnilo. „Měly k nám přijet dvě skupiny, menší bohužel pobyt odřekla. Takže se nám uvolnily dvoulůžkové pokoje v historické části,“ uvedla recepční Lenka Rybínová.

Zámek Štiřín u Prahy, který kromě ubytovacích kapacit nabízí i prostory pro pořádání konferencí a kulturních akcí, má na Silvestra zarezervovány dvě pětiny pokojů. Podle pracovnice hotelu Markéty Kabelové to ale není nic neobvyklého. „Většinou máme rezervací stejně, protože tady vyloženě neděláme silvestrovský program, ale máme jen ubytování,“ podotkla.

Mělnický hotel U Rytířů bude mít dokonce zcela zavřeno. Podle majitelky Terezy Sládečkové si letos pobyt nikdo neobjednal. „Lidé jsou na horách a není vůbec žádný zájem,“ uvedla. V minulých letech si hotel rezervovaly skupiny z Německa. „Letos ale nepřišla žádná objednávka,“ dodala. Stejná situace je i ve sportovním areálu a hotelu Oáza v Říčanech u Prahy. „Letos budeme mít úplně zavřeno,“ potvrdila recepční.

Pražské hotely jsou na Silvestra již plně obsazené

Hotely v Praze mají naopak vyprodáno. Konec roku tradičně patří k nejsilnějším termínům z hlediska počtu příjezdů turistů i podle výše tržeb. Ty by podle Jaromíra Beránka ze společnosti Mag Consulting mohly v meziročním srovnání stagnovat na 12 miliardách korun, nebo mírně klesnout.

Podle Milana Petra z rezervačního portálu Hotel.cz se ceny dvojlůžkových pokojů ve čtyřhvězdičkových hotelech začínají u svátečních termínů prodávat od 180 eur (cca 4640 korun). Ve tříhvězdičkových hotelech se prodávají v průměru kolem 80 eur (2060 Kč). Podle Hotel.cz se tak letošní ceny ubytování ve špičkových termínech příliš neliší od cen v loňském roce.

„Zbývá obsadit pár pokojů,“ řekla ČTK Stanislava Bártková, manažerka prodeje pražského hotelu Ambassador - Zlatá Husa. Většina hostů, kteří na novoroční svátky podle rezervací přijedou, pochází z ruskojazyčných zemí. Ruská klientela zpravidla na silvestrovské pobyty přijíždí kolem 29. prosince a zůstává i přes pravoslavné Vánoce do 6. ledna, dodala.

Podle ředitele pražského hotelu Olympik Vlastislava Šose má hotel v silvestrovském termínu plnou obsazenost i při osmiprocentním nárůstu cen proti loňskému roku. Ceny stravovacích a doprovodných služeb zůstaly na loňské úrovni. Nejvíce klientů, kteří do hotelu přijedou trávit závěr roku, pochází z Ruska, Německa a Itálie.

„V našem hotelu je kapacita již vyčerpána na 95 procent a poslední pokoje se zcela určitě také doprodají,“ řekl ČTK manažer prodeje hotelu Perla Ondřej Vilímec. Podle něj Silvestr vždy dokázal do hlavního města přilákat dostatečné množství turistů i navzdory ekonomickým krizím. Důležité je ale zajištění adekvátních služeb ze strany magistrátu, jako je bezpečnost v ulicích během oslav a následný úklid odpadků, které po slavících návštěvnících Prahy zůstanou, upozornil Vilímec.

V rámci celé země by tržby za ubytování a služby spojené s turistickým ruchem během vánočních a novoročních svátků mohly meziročně klesnout až o dvě miliardy na deset miliard korun, uvedl Beránek. Na vině je především to, že Štědrý den i Silvestr připadly na víkendy, takže celé svátky se tak vejdou téměř do jednoho týdne. „Ideální je, když Vánoce začínají ve čtvrtek a v pondělí a v úterý přijíždí první silvestrovské skupiny,“ dodal Beránek.

Hotely na jihu hlásí: Na Silvestra obsazeno!

Hotely a penziony na jihu Čech hlásí: Na Silvestra obsazeno! Hosté zaplnili pokoje nejen u dvou jihočeských skiareálů - v Lipně nad Vltavou a na šumavském Zadově, ale třeba také v Českém Krumlově. Hoteliéři přesto příliš spokojeni nejsou. Návštěvníci totiž přijíždějí většinou na krátkodobé pobyty. Jak dnes zjistila ČTK, pokoje se slevami budou volné zase od 1. ledna.

Zatímco v polovině prosince hosté své silvestrovské pobyty bez rezervačních poplatků rušili kvůli nedostatku sněhu a předpovědím meteorologů, před Vánoci obsadili poslední volná lůžka.

„U skiareálu v Lipně nad Vltavou jsou hotely a penziony obsazeny ze sta procent. Místo k ubytování lze momentálně najít jen v okolí, třeba ve Frymburku v hotelu Vltava,“ řekla ČTK Kamila Kirešová z Infocentra Lipno. Kolem lipenské nádrže a v okolí je turistům k dispozici zhruba 3500 lůžek. Jde o jedno z nejnavštěvovanějších míst v Jihočeském kraji v letních i zimních měsících.

Hotely na Lipensku podle Martina Řezáče ze společnosti Lipno Marketing zaplňují i návštěvníci, kteří z Čech vyrážejí skibusem za lyžováním do nedalekého rakouského zimního střediska Hochficht. Tam panují ideální podmínky, na sjezdovkách je až 85 centimetrů sněhu.

Plně obsazeno má třeba lipenská chata Lanovka. Od ledna pak nabízí ubytování s třicetiprocentní slevou. Běžně mají návštěvníci slevu na skipas, do lyžařské školy i do Aquaworldu.

Plno je také v druhém největším lyžařském středisku na šumavském Zadově, kde je v okolí skiareálu přece jen více sněhu než v níže položeném Lipně. Plně obsazeno má například hotel Zadov, několik posledních lůžek tam mají od 1. ledna. Obsazen je také penzion Lucie. Provozovatel Karel Novotný ale příliš spokojen není. „Návštěvníci přijedou jen na jeden dva dny, dříve to bylo alespoň na týden,“ řekl ČTK. Lidé začátkem prosince pobyty kvůli nedostatku sněhu rušili, minulý týden se přihlásili noví. Volné pokoje budou od 1. ledna.

Kdo by chtěl na poslední chvíli strávit Silvestra a Nový rok v jihočeském městě UNESCO - Českém Krumlově, bude mít asi smůlu. Pokoje v asi 25 hotelích a penzionech jsou obsazené. Ze 70 procent cizinci, noc tam ale stráví i Češi. Za noc ve dvoulůžkovém pokoji tam hosté zaplatí až 3450 korun. Hodně Čechů do českokrumlovských hotelů přicestovalo na vánoční svátky. Teď mají v hotelích s restaurací na Silvestra zamluvené i stoly, řekla ČTK Michaela Růžková z pražské rezervace Krumlovských hotelů.

Smůlu měli ti, kdož chtěli Silvestra strávit v třeboňských lázních. Ty mají od 15. prosince do 1. ledna zavřeno.

Hotely v Libereckém kraji mají na Silvestra volná místa

Hotely a penziony v Libereckém kraji mají na Silvestra volná místa, někde dokonce turisté kvůli nepříznivému počasí rušili pobyty. To jsou ale spíše výjimky. Hlavně velké hotely jsou už na konec roku vyprodané, platí to třeba o oblíbeném čtyřhvězdičkovém hotelu Sklář v Harrachově. Plně obsazené jsou i kapacity společnosti Czech Inn Hotels, která v západních Krkonoších provozuje čtyři hotely a apartmány.

„Na Silvestra už nemáme jedinou volnou postel ani ve čtyřhvězdičkovém hotelu Sklář, ani v tříhvězdičkovém Bílém Hořci,“ řekl dnes ČTK ředitel hotelů Jaroslav Jedlička. Hosté podle něj postupně přijíždějí, většina z nich si zaplatila tří- nebo čtyřdenní pobyty. „Delší pobyty jsou už spíš výjimkou, hosté dávají přednost prodlouženým víkendům,“ dodal ředitel. Hosté zatím podle něj pobyty neruší a dobře obsazen je hotel i na první lednový týden, kdy už zbývá jen 15 procent volných míst.

Také společnost Czech Inn Hotels, která v má v Krkonoších hotely Karolina, Bellevue, Harrachov Inn a Parkhotel s bezmála 500 lůžky, už hlásí na Silvestra obsazeno a téměř vyprodaná je i první polovina ledna. „Více než polovinu našich hostů tvoří cizinci, hlavně Poláci, Němci, Holanďani a také Rusové, hodně hostů se opakovaně vrací a doporučují nás známým,“ řekl ČTK jednatel společnosti Jaroslav Svoboda. Nepřízeň počasí zatím podle něj hostům nevadí, připraven je alternativní program především v návaznosti na sklárnu a pivovar v Harrachově.

Volná místa lze v horách najít hlavně v penzionech. Platí to nejen pro Harrachov, ale například i pro nedalekou Rokytnici nad Jizerou. „Ubytovatelé se na nás obracejí s nabídkou volných kapacit, máme ale i poptávky po ubytování, které jim naopak předáváme,“ řekla dnes ČTK pracovnice nově otevřeného Městského informačního centra v Rokytnici Blanka Kučerová. Už od Božího hodu se na infocentrum obracejí zájemci, kteří chtějí ještě na konec roku sehnat ubytování.

Také v Bedřichově lze ještě sehnat volné silvestrovské pobyty. „Ubytovatelé ale dávají přednost pobytům nejméně čtyřdenním, lze však najít i kratší,“ řekla ČTK Gabriela Hozdová z tamního informačního centra. Volná místa v hotelu i na silvestrovské párty má ještě i největší hotel v Libereckém kraji - čtyřhvězdičkový Hotel Babylon s tisícovkou lůžek. ČTK to dnes potvrdila Hana Blaháčková, mluvčí stejnojmenného zábavního centra v Liberci, jehož je hotel součástí.

Liberecký kraj je oblíbenou prázdninovou destinací, v zimě lidé míří hlavně do lyžařských středisek Jizerských hor a západních Krkonoš. Přestože obleva o Vánocích start zimní sezony poznamenala, podmínky ve střediscích jsou dobré, na svazích leží až půl metru sněhu a v provozu jsou všechna střediska. Pro vyznavače běžek jsou v horách upravené desítky kilometrů běžeckých tratí. Liberecký kraj má pro turisty bezmála 38.000 lůžek v hotelech a penzionech, což je v přepočtu na tisíc obyvatel největší ubytovací kapacita v zemi.

V Plzeňském kraji je o Silvestra zájem, přijedou i stovky Němců

Většina penzionů a hotelů v Plzeňském kraji je na Silvestra vyprodána. Zatímco na Šumavě stále ještě mezi klienty převažují Češi, ostatní oblasti regionu poslední dny v roce vyhledávají hlavně Němci. Cestovní kanceláře je přivážejí ve skupinách, zpravidla na několik dnů, během nichž cizinci pořádají výlety po okolí. Mnozí hoteliéři přiznávají, že bez spolupráce s cestovní kanceláří by zůstala v tomto období jejich zařízená prázdná, zjistila ČTK.

„Silvestra máme nasmlouvaného rok dopředu. Plno jsme měli přes Vánoce a budeme mít i přes Silvestra. Toho se daří naplnit vždy. Jedná se o německé klienty, částečně volnou kapacitu doplňují Češi,“ řekl například majitel tříhvězdičkového Hotelu U Zeleného stromu v Nepomuku Radek Sochor.

Podle něj se podařilo letos zaplnit nejen jeho hotel, ale i všechny penziony v Nepomuku. „Pokud člověk nebude s nikým spolupracovat, tak hosté sami nepřijedou. Nebudeme-li jezdit na veletrhy a nebudeme-li mít své agenty, kteří jednají přímo s cestovními kancelářemi v zahraničí, tak nemáme vůbec šanci,“ dodal. Obsadit některé měsíce pomáhají nepomuckému hotelu s 27 pokoji a 62 lůžky i slevové portály.

Díky německým klientům je na Silvestra obsazen také Hotel Ve Dvoře se 60 lůžky ve Spáleném Poříčí. „Během roku k nám normálně jezdí česká klientela, ale Silvestr je výjimka. Němci zaplní všechny pokoje,“ uvedla jednatelka Jana Hroudová.

Němci tvoří významnou část klientů i na Šumavě, která zůstává v regionu nejoblíbenějším místem oslav. Lidé tam začali zamlouvat lůžka už v březnu, na menší objekty je i několikaletý pořadník. Oproti minulým rokům hosté zkracují pobyty z týdne na tři čtyři dny. Na Šumavu míří též mnoho Čechů.

Podle oslovených majitelů a provozovatelů šumavských hotelů nebývá s obsazením Silvestra problém. Plno má třeba od 26. prosince až do prvních lednových dní železnorudský Hotel Belvedér se 112 lůžky. První rezervace jsou z června, poslední volná lůžka byla v září. Klientelu tvoří hlavně rodiny s dětmi, které chtějí dovolenou spojit s lyžováním, většinou Češi.

Šanci strávit poslední den v roce na Železnorudsku mají zájemci bez rezervace už jen malou. „Spíš jde o to, že ještě do konce týdne může někdo pobyt odříct, pak se samozřejmě ještě něco sehnat dá,“ uvedl Václav Šebelík z informačního centra v Železné Rudě. Cena za ubytování nejnižší kategorie se v oblasti pohybuje od 300 korun, na Silvestra si ale hosté zpravidla připlatí. Železná Ruda nabízí spolu se Špičákem a Hojsovou Stráží kolem 3500 lůžek, ještě před pár lety, před zavřením několika velkých hotelů, to bylo asi 5000.

Silvestr na horách láká, hotely ve Zlínském kraji mají téměř plno

I přes zimu na blátě je většina hotelů a penzionů v horském prostředí Zlínského kraje téměř obsazena. Zbývají jen poslední volná místa. Otálet by neměli ani lidé, kteří chtějí závěr roku spojit s lázeňským pobytem v některém z luhačovických hotelů, zjistila v anketě ČTK.

Silvestrovský program si lidé už neobjednají v hotelech Lanterna a Horal ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. „Horal byl vyprodaný od půlky srpna, Lanterna o pár dnů později. Na Galiku, třetím z hotelů provozovaných naším střediskem Valachy, jsou volné poslední dva pokoje,“ řekla ČTK mluvčí provozovatele hotelů Martina Žáčková. Lidé v Karlovicích vyhledávají pobyty spojené s welness programem nebo koupáním v termálních bazénech, lyžaři zase mohou využít sjezdovku Horal a spodní část sjezdovky Razula.

Vyprodáno má na oslavy Silvestra hotel Tanečnica na Pustevnách v Beskydech. „Máme úplně plno. Poslední dva pokoje se prodaly asi před dvěma týdny,“ uvedla vedoucí hotelu Kateřina Mikundová. Kvůli horším podmínkám pro lyžaře prý lidé pobyty neruší. „Ptají se, jestli je sníh, ale pobyt nám zrušili jen jedni zájemci ze zdravotních důvodů,“ dodala. Na Pustevnách je v provozu vlek Lokomotiva a horní část velké sjezdovky.

Na nezájem hostů si nestěžují ani provozovatelé horského hotelu Kohútka v Javorníkách. „Hotel je obsazený, šlo to velmi rychle. Pobyt nikdo neodřekl, u nás se lyžuje,“ poznamenala majitelka Jana Kocurková. Na Kohútce se vleky rozjely 25. prosince. Podle internetových stránek areálu se momentálně jezdí na třech sjezdovkách a v dětském skiparku.

Silvestrovské pobyty nabízí i společnost Lázně Luhačovice. „Zbývá nám posledních několik pokojů. Pobyty si lidé kupovali i dříve, než tomu bylo v minulých letech. Letos je poprvé navíc v nabídce hotel Alexandria, kde je obsazeno 90 ze sta míst. Vyprodána je silvestrovská oslava v hotelu, která se koná v night clubu a francouzské restauraci,“ řekl mluvčí společnosti Jiří Dědek. V lázních by podle něj přelom roku mohlo strávit asi 450 lidí.

Obsazenost hotelů na Vysočině na konci roku se značně liší

Některé hotely na Vysočině budou mít na letošního Silvestra kapacitu zcela naplněnou, jiné zůstanou kvůli nezájmu hostů uzavřeny. Hotely a penziony na Žďársku, které vyhledávají hlavně milovníci běžeckého lyžování, zatím registrují kvůli nepříznivým sněhovým podmínkám jen malý zájem klientů, zjistila ČTK.

Jihlavský hotel Gustav Mahler má zavřeno od Vánoc po celý poslední týden v roce. „Na Silvestra jsme do konce října drželi rezervaci pro rakouskou cestovní kancelář, ale nenaplnili dost míst a pro hotel by byl provoz neekonomický,“ řekl ČTK ředitel Vladislav Jiroušek. Na sklonku roku se v hotelu podle něj bude hlavně uklízet.

V posledních letech je podle Jirouška nezájem klientů o hotelové služby na konci roku trvalý. Loni se sice hotel podařilo obsadit zahraniční skupinou, ale v několika předcházejících letech bylo také zavřeno.

Pětašedesát lůžek v hotelu Černý orel v Telči na Jihlavsku bude naproti tomu na Silvestra zcela obsazeno, a to převážně českými klienty. „Je to výjimečné, v posledních letech to nebylo zvykem. Je to zřejmě důsledek zvýhodněného silvestrovského pobytu,“ domnívá se recepční Ilona Rynešová. Hosty čeká klasický silvestrovský program s hudbou.

Kapacita kolem 200 lůžek bude koncem roku jen z necelé poloviny obsazena v hotelu Medlov na Žďársku. Podle recepční Lenky Teplé odřekla pobyt skupina klientů německé cestovní kanceláře, která do hotelu jezdila pravidelně několik let.

Ve Ski hotelu v Novém Městě na Moravě je zatím zamluveno kolem 40 procent ze stovky lůžek. „Proti loňsku to není nic moc, jednoznačným důvodem je samozřejmě počasí. K nám lidé jezdí hlavně na běžky,“ řekl provozní Roman Jakubec. I za této situace je však podle něj provoz ještě ekonomicky únosný. Hotel pro hosty připravuje tradiční silvestrovský program. „Pokud by ve zbývajících dnech napadl sníh, hotel by se určitě zaplnil,“ dodal Jakubec.

V hotelu Devět skal v Milovech na Žďársku očekávají na silvestrovské oslavy do 200 rezervací. Zájem o pobyty je podle ředitele Martina Šolce srovnatelný s minulým rokem.

Krkonoše: Z 90 procent plno

Lidé, kteří by chtěli strávit závěr roku ve východních Krkonoších, stále ještě bez větších potíží najdou v hotelech a penzionech volná místa. Ubytování se dá sehnat ve všech cenových relacích. ČTK to řekl majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura. Podmínky k lyžování v nejvyšších českých horách zatím ovlivňuje obleva, sníh na sjezdovkách je mokrý.

V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn je podle Jandurova odhadu na silvestrovský týden zatím vyprodáno asi 90 procent kapacit. „Lidé teď na hory naplno najíždějí a nabídka se pochopitelně zužuje,“ řekl s tím, že osazenstvo střediska tvoří vedle Čechů hlavně Poláci a Němci.

Nejlevnější ubytování přes Silvestra se dá ve Špindlerově Mlýně pořídit v penzionu zhruba od 750 korun za osobu a noc se snídaní. Vícehvězdičkové hotely však mají ceny i násobně vyšší a včetně jídla a dalších služeb dosahují až několika tisíc korun na osobu a noc. „Doporučuji zájemcům sledovat weby aktuálně nabízející volné ubytování,“ řekl Jandura.

Také v Peci pod Sněžkou lze stále sehnat ubytování ve všech cenových kategoriích. „Obsazenost střediska je zhruba mezi 80 až 90 procenty. Ubytování se dá sehnat od 400 až 500 korun za osobu a noc,“ řekla ČTK Eva Lorencová z peckého infocentra Turista. V Peci podle ní převažují Češi.

Orlické hory: Obsazeno

Většina penzionů a hotelů v Orlických horách je na Silvestra obsazená. Prakticky bez šance jsou lidé, kteří by přelom roku chtěli trávit ve zdejších horách.

Plná je většina hotelů, penzionů i ubytoven. V některých hotelích nabízejí poslední volná místa. Například horský hotel Prometheus na Dolní Moravě s kapacitou 170 lůžek disponuje posledním volným apartmánem a několika pokoji ve třídě „Economy“.

Některé rekreační objekty umožnily rezervace i několik měsíců předem. To se týká například Ski centra v Říčkách, které nabízí ubytování v okolí sjezdovek. Obsazených je všech 43 lůžek. Plno mají i v rekreačním objektu Pod Zakletým, kde mohou ubytovat 96 lidí, nebo v chalupě Alma s 50 místy.

V Jeseníkách už jen do chat

Vyhlášené hotely a penziony v Jeseníkách jsou již na Silvestra zamluvené, případně mají poslední volná místa. Lidé, kteří si chtějí v horách objednat pobyt na poslední chvíli, mají více možností sehnat ubytování v pronajatých chatách a chalupách. ČTK to zjistila od provozovatelů a pronajímatelů zařízení.

Zájemci již neseženou ubytování například v penzionu Kaste v Petříkově. „Zhruba 60 procent našich klientů si objednává silvestrovský pobyt rok dopředu, už při odjezdu po skončení silvestrovských oslav v daném roce,“ řekl ČTK majitel penzionu František Kaštyl.

Pokoj si už lidé nezamluví na Silvestra ani v horském hotelu na Červenohorském sedle, v chatě na Šeráku či v ubytovacích zařízeních společnosti Bonera na Ramzové. „Vše je už plné. Pobyt u nás je potřeba si zamluvit i rok dopředu,“ uvedla Karla Kubíčková ze společnosti Bonera.

Zhruba z 95 procent jsou podle Renaty Figurové obsazeny hotel Figura na Ovčárně, chata na Švýcárně a penzion v Karlově Studánce. „Ubytovací zařízení se již zaplňují, jsem si jistá, že na Silvestra bude plno. Hosté, kteří si chtěli vybrat pokoje, se hlásili i rok dopředu. Máme řadu klientů, kteří se k nám vracejí pravidelně,“ uvedla Figurová.

Zájemci, kteří si dosud neobjednali silvestrovský pobyt, ještě mají v Jeseníkách šanci se poslední den v roce ubytovat v některých chatách a chalupách, které jejich majitelé nabízejí k pronájmu. „Dosud máme zaplněno 95 procent nabízených kapacit. V minulých letech chaty byly už mnohem dříve zaplněné ze 100 procent,“ řekla Alena Klimešová z Cestovní agentury Chatař.

Jih Moravy má volno

V jihomoravských hotelích a penzionech lze bez potíží i na poslední chvíli sehnat ubytování na Silvestra a Nový rok. Hotely oslovené ČTK hlásí zhruba padesátiprocentní naplněnost. Platí to i o těch, které připravily a inzerují speciální silvestrovský program. Jih Moravy nepatří k tradičním silvestrovským destinacím, lidé častěji vyhledávají pobyty na horách. Například lednický My hotel kvůli nezájmu hostů z dřívějších let bude mít na Silvestra zavřeno.

„V minulosti jsme dělali i silvestrovský program, ale zájem upadal. Spočítali jsme si, že z ekonomického hlediska nám to nevynášelo, tak se od toho upustilo,“ řekl ČTK zástupce hotelu. Hotel Galant v blízkém Mikulově otevřeno má, žádný program pro silvestrovské hosty ale nepřipravil. „Naši hosté si sami zajistí program v okolí, buď ve vinných sklípkách nebo jinde,“ řekla ČTK pracovnice hotelu. Dodala, že hotel má obsazených zhruba 50 procent míst.

Krušné hory: „Leda by někdo odřekl“

V Karlovarském kraji je většina cenově dostupných a oblíbených hotelů a penzionů v Krušných horách na Silvestra obsazena. Obdobná situace je i v některých lázeňských hotelech, kam za oslavami příchodu nového roku tradičně míří především cizinci. V horských penzionech bude znít nejvíce čeština a němčina. Zhruba polovina hostů si pobyt rezervovala už v předstihu několika měsíců, zjistila ČTK.

Letošní konec roku by mohl být z hlediska obsazenosti lepší než předchozí Silvestr, odhaduje starosta Božího Daru Jan Horník. „Volná lůžka se dají obvykle sehnat jen v případě, že někdo pobyt odřekne,“ řekl.

Za velké štěstí považuje, že na poslední chvíli začalo sněžit, a tak se vleky ve skiareálech kolem Božího Daru pár dní před Vánoci mohly konečně rozjet. Počasí sice není ideální, ovšem poměrně dobré podmínky pro lyžování budou i na přelomu roku. „Pokud jde o silvestrovské oslavy na Božím Daru, jsou plně v režii provozovatelů hotelů, penzionů a jejich hostů. Radnice žádný ohňostroj nepořádá,“ uvedl starosta.

Už tradičně má prakticky všechny pokoje na Silvestra obsazeny božídarský hotel Praha. Obvykle ho vyhledávají především hosté z Německa.

Autor: ČTK, hop

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah