Hotely mají letos nejvíce hostů, ti ale neutrácejí

Tím ale výčet pozitiv končí. „Rekordní čísla jsou z velké části výsledkem výrazného podbízení se cenou, tržby hotelům proto nerostou. Ze střednědobého hlediska je to negativní jev,“ uvedl analytik Jaromír Beránek z firmy Mag Consulting.
Jeho slova potvrzují statistiky České národní banky. Zahraniční turisté podle nich v tuzemsku utratili za tři čtvrtletí 95,6 miliardy korun, o 4,4 miliardy méně než před rokem. Láci v českých hotelech nedávno kritizoval i Constantin Kinský z poradenské firmy Roland Berger. „Když jako město zakotvíte v segmentu levného cestování, tak přijíždějí turisté, kteří se vám nevyplatí. To je velmi rizikové, není žádný důvod, proč by Praha měla být low-cost,“ řekl Kinský. Nízkonákladovému trendu se vymykají ve větší míře pouze Číňané a Rusové.
„Číňané dosáhli v září a říjnu rekordního výsledku. Ve srovnání s loňským zářím a říjnem vzrostly jejich útraty o více než 95 procent. Průměrná výše nákupu čínského turisty překonala v tomto období 12 tisíc korun,“ uvedla Adéla Kupková ze společnosti Global Blue, která zahraničním turistům zprostředkovává vracení DPH. To ale nemění nic na tom, že Praha vykazuje z desítky nejoblíbenějších evropských metropolí nejnižší výnos na hotelový pokoj.
Podle Roland Berger činil loni 71 eur, ve srovnatelné Vídni je to o 20 eur více. Důvod je nasnadě. Zatímco v Praze je k dispozici 83 tisíc hotelových lůžek, ve Vídni jen 56 tisíc. Praha v tomto ukazateli předčí například i Madrid (76 tisíc) nebo Budapešť (44 tisíc lůžek). Odborníci proto předpovídají Praze snižování kapacit.