Hotely mají letos nejvíce hostů, ti ale neutrácejí | E15.cz

Hotely mají letos nejvíce hostů, ti ale neutrácejí

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Petr Topic

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tak rušno jako letos v českých hotelech ještě nebylo. Nejnovější údaje Českého statistického úřadu ukazují, že od ledna do října přivítaly hotely přes 8,3 milionu hostů, což je o desetinu více než loni a zároveň nejvyšší číslo vůbec. Počínaje květnem neklesl počet klientů v žádném měsíci pod 900 tisíc, loni tuhle hranici překonal pouze srpen. Více jezdí Češi i cizinci a roste i počet přenocování.

Tím ale výčet pozitiv končí. „Rekordní čísla jsou z velké části výsledkem výrazného podbízení se cenou, tržby hotelům proto nerostou. Ze střednědobého hlediska je to negativní jev,“ uvedl analytik Jaromír Beránek z firmy Mag Consulting.

Jeho slova potvrzují statistiky České národní banky. Zahraniční turisté podle nich v tuzemsku utratili za tři čtvrtletí 95,6 miliardy korun, o 4,4 miliardy méně než před rokem. Láci v českých hotelech nedávno kritizoval i Constantin Kinský z poradenské firmy Roland Berger. „Když jako město zakotvíte v segmentu levného cestování, tak přijíždějí turisté, kteří se vám nevyplatí. To je velmi rizikové, není žádný důvod, proč by Praha měla být low-cost,“ řekl Kinský. Nízkonákladovému trendu se vymykají ve větší míře pouze Číňané a Rusové.

„Číňané dosáhli v září a říjnu rekordního výsledku. Ve srovnání s loňským zářím a říjnem vzrostly jejich útraty o více než 95 procent. Průměrná výše nákupu čínského turisty překonala v tomto období 12 tisíc korun,“ uvedla Adéla Kupková ze společnosti Global Blue, která zahraničním turistům zprostředkovává vracení DPH. To ale nemění nic na tom, že Praha vykazuje z desítky nejoblíbenějších evropských metropolí nejnižší výnos na hotelový pokoj.

Podle Roland Berger činil loni 71 eur, ve srovnatelné Vídni je to o 20 eur více. Důvod je nasnadě. Zatímco v Praze je k dispozici 83 tisíc hotelových lůžek, ve Vídni jen 56 tisíc. Praha v tomto ukazateli předčí například i Madrid (76 tisíc) nebo Budapešť (44 tisíc lůžek). Odborníci proto předpovídají Praze snižování kapacit.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah