Obchodníci spouští povánoční výprodeje | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Obchodníci spouští povánoční výprodeje

Obchodníci spouští povánoční výprodeje
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK, msc

Obchody se dnes po Vánocích otevřou, řetězce spustí hlavní vlnu povánočních výprodejů. Prodejci nabídnou levnější elektroniku, sezonní oblečení či obuv. Díky teplé zimě bude v nabídce víc zlevněného zimního sportovního zboží. Slevové akce budou pokračovat i v lednu.

„Povánoční výprodeje budou ve všech prodejnách C&A do vyprodání zásob. Slevy se budou týkat zimního sortimentu - především kabátů, bund, mikin a svetrů,“ uvedla Veronika Kovaříková z obchodů C&A Moda. Datart letos spouští slevové akce hned po Vánocích, v minulých letech je zahajoval až v lednu. „Slevy budou napříč celým naším sortimentem - od chytrých mobilních telefonů, které jsou hitem Vánoc, přes kuchyňské příslušenství až po velké spotřebiče,“ uvedla mluvčí Iva Pavlousková. Z výsledků průzkumu řetězce vyplývá, že čtyři procenta spotřebitelů plánují využít povánoční výprodeje ještě k nákupu vánočních dárků.

V obchodech Euronics budou slevy trvat téměř do konce ledna, u vybraného zboží dosáhnou přes 50 procent. Hervis spustí povánoční výprodeje poslední prosincový týden, slevy mají dosahovat až 60 procent. V Tesku se povánoční slevy budou od soboty týkat tisíce produktů. Až na polovinu původní ceny klesnou ceny vybraných oděvů či kosmetických balíčků. Slevu až 75 procent pak zákazníci najdou u vybraných vánočních dekorací a papírenského zboží, elektroniky, hraček nebo domácích potřeb.

Doprodej dárkových balení a balíčků

„Výprodeje proběhnou v oddělení kosmetiky, kde budou k dostání zlevněné kosmetické balíčky. Snížení cen se dotkne také hraček, bytových textilií, obuvi, drobné elektroniky a například také dekorací a svíček,“ dodal mluvčí řetězce Albert Jiří Mareček. Na slevy láká kupující i česká jednička na internetovém trhu s parfémy. „Vánoční výprodeje jsme odstartovaly již 22. prosince. Doprodáváme zásoby, které po vyprodání již nebudou, tedy zvýhodněná dárková balení a podobně,“ tvrdí marketingový ředitel Parfums.cz Radek Ondrášík.

V nákupním centru s módním oblečením Freeport Hatě poběží hlavní vlna slev od 28. prosince a bude trvat následující měsíc nebo do vyprodání zásob. Ceny budou nižší až o 80 procent. „Výprodeje se budou týkat veškerého sortimentu značkových oděvů, včetně nejžádanějších kategorií jako bundy, svetry, kalhoty nebo stále oblíbenějšího sportovního oblečení,“ uvedla marketingová manažerka centra Anna Karásková. Freeport v závěru roku očekává v porovnáním s loňskem nárůst tržeb i o více než deset procent.

Vracení nevhodných dárků až do půlky ledna

Nevhodné vánoční dárky je možné vrátit u většiny velkých obchodníků většinou až do poloviny ledna, výhodnější podmínky nabízejí e-shopy. Vrácené zboží musí být nepoužité, v původním stavu a v originálním balení. Možnost vrátit zboží se nevztahuje například na produkty osobní hygieny.

V e-shopu Mall.cz bude možné vracet nechtěné dárky zakoupené od 1. listopadu do 24. prosince až do 15. ledna. Prodejny s elektronikou Datart umožňují vracení nevhodných nebo stejných dárků od 26. prosince do 2. ledna. „Ihned v prodejně vyměníme nevhodný dárek za jiné zboží, dárkovou kartu či vrátíme peníze. Tato služba platí pro nákupy realizované od 1. do 24. prosince,“ uvedla Iva Pavlousková z Datartu.

„Veškeré nerozbalené zboží zakoupené v období od 2. listopadu do 24. prosince mohou zákazníci CZC.cz bezplatně vrátit do 15. ledna. Pokud je zboží rozbalené nebo došlo k poškození jeho obalu, mohou standardně využít zákonem stanovené čtrnáctidenní lhůty,“ uvedl mluvčí Martin Rippl. Prodejny s elektronikou Electro World umožní vracet dárky, které se u obdarovaných nesetkaly s úspěchem, do půlky ledna.

Zpět se neberou SIM karty, knihy, DVD či holicí strojky

V obchodech Albert lze nevyhovující vánoční dárky z nepotravinového sortimentu vrátit do 14 dnů od jejich zakoupení bez udání důvodu. Zboží musí být navráceno v místě nákupu v nepoškozeném a originálním balení, doložené účtenkou. Vrácení zboží se ale nevztahuje na produkty, které není možné vrátit z hygienických nebo morálních důvodů. „Do této kategorie patří například spodní prádlo, holicí či depilační strojky, dálniční známky, SIM karty, knihy, CD nebo DVD nosiče a další,“ uvedl mluvčí Jiří Mareček.

Tesco umožňuje vracení zboží po Vánocích do deseti dnů od koupi. Zákazníci mohou při dodržení stanovených podmínek dárky vrátit či vyměnit v kterémkoliv obchodě řetězce. Mezi základní podmínky patří, aby zboží bylo nenošené, nepoškozené a v původním obalu. U oblečení a obuvi musí mít zboží visačku.

Alza.cz má službu vracení nevhodných dárků do dvou měsíců zpoplatněnou. V případě, že si zákazník svůj nákup rozmyslí do 14 dnů, může využít svého práva na odstoupení od smlouvy. „Během povánočního období se budeme snažit vyjít našim zákazníkům s vracením nevhodných dárků maximálně vstříc, a budeme tolerantní, i když se o pár dnů zpozdí. Zboží však v takovém případě musí být nerozbalené a nepoužité,“ uvedla mluvčí Šárka Jakoubková.

Autor: ČTK, msc
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!