Odbyt piva rostl i díky turistům | E15.cz

Odbyt piva rostl i díky turistům

Už je líp. Podle odhadu Českého svazu pivovarů a sladoven stoupl loni český pivní trh o procento, zatímco předloni klesl meziročně o téměř osm procent a o rok dříve o šest procent
Už je líp. Podle odhadu Českého svazu pivovarů a sladoven stoupl loni český pivní trh o procento, zatímco předloni klesl meziročně o téměř osm procent a o rok dříve o šest procent
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

Dušan KütnerJan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
První výsledky výstavu a prodejů piva tuzemských pivovarů potvrzují odhady, podle nichž loni skončil tříletý pokles spotřeby tohoto Čechy oblíbeného nápoje. Národní podnik Budvar hlásí nárůst prodejů o 5,5 procenta na 1,32 milionu hektolitrů, výstav humpoleckého pivovaru Bernard se zvýšil o procento na 206 tisíc hektolitrů.

„Budvar prodal loni druhý nejvyšší objem piva ve své 116 let dlouhé historii,“ řekl obchodní ředitel Robert Chrt. Export stoupl o 7,8 procenta na více než 650 tisíc hektolitrů, což je nejvíce v historii Budvaru. Zvýšil se i prodej na tuzemském trhu, a to o 3,4 procenta. V roce 2010 přitom celkový výstav pivovaru klesl meziročně o dvě procenta, na tuzemském trhu to bylo kvůli nárůstu spotřební daně o více než sedm procent.

Zatímco u mnohých pivovarů klesá spotřeba sudového piva a naopak stoupá prodej lahvového, například Bernard zvedl podíl prodeje sudového do restaurací o 1,5 procentního bodu na téměř 60 procent výstavu. „Trend ve světě i v Česku přitom je, že lidé pijí stále více piva doma. Pro pivovar je dobrý i trend, že se prodalo více jedenáctistupňového piva na úkor desetistupňového, především v ziskovosti,“ řekl mluvčí pivovaru Bernard Zdeněk Mikolášek.

Podle odhadu Českého svazu pivovarů a sladoven stoupl loni tuzemský pivní trh o procento, zatímco předloni klesl meziročně o téměř osm procent a o rok dříve o šest procent. „Důvodem procentního nárůstu je, že se do Česka vrátili turisté. Odhadem stejně o procento rostl i export,“ řekl deníku E15 výkonný ředitel svazu Jan Veselý.

To potvrzují i odhady CzechTourismu, podle nichž by mohl být loňský rok, co se týče příjezdové turistiky, rekordní. „Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních by reálně mohl překonat rekord z roku 2007, kdy do českých zemí přijelo 6,7 milionu zahraničních turistů,“ řekl deníku E15 šéf státní agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Budvar je prvním z první pětky největších pivovarů, který údaje o výstavu zveřejnil. Tuzemská jednička Prazdroj tak učiní na přelomu ledna a února, dvojka Staropramen pak v nejbližších týdnech.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah