Pandemie dala vydělat advokátům za pracovněprávní služby | E15.cz

Pandemický otřes trhu práce dal vydělat advokátům. Tržby jim vzrostly několikanásobně

Jaroslav Bukovský

Pandemie koronaviru otřásla tuzemským trhem práce. Krom propouštění se v českých firmách podstatně častěji skloňují termíny jako změna úvazku či kurzarbeit. Vítězem horečných změn trhu jsou tak tuzemští advokáti. Výše účtů za pracovněprávní poradenství oběma stranám pracovní barikády totiž narostla až v násobcích ve srovnání s dobou předkrizovou. 

Hodinové sazby právníků se ale i přes velký zájem klientů podle zdrojů deníku E15 během pandemie v průměru nezvýšily a setrvaly mezi patnácti stovkami a třemi a půl tisíci korunami na hodinu. 

„Důvodem vyššího zájmu je ve většině případů snaha zaměstnavatelů zachovat klíčové zaměstnance a současně optimalizovat celkové provozní náklady,“ říká Jiří Šmatlák, advokát spolupracující s kanceláří BDO.

„Uzavření většiny provozů bylo pro zaměstnavatele impulzem, aby si ověřili, kteří zaměstnanci jsou pro ně klíčoví,“ dodal. Kancelář tak hlásí čtvrtinový nárůst poptávky po pracovněprávním poradenství.

Další kanceláře hlásí ještě vyšší zájem. „Zaznamenali jsme přibližně padesátiprocentní nárůst agendy související s pracovním právem. Z pohledu zaměstnavatele jde o otázky související s ukončováním pracovních poměrů a nejasností ohledně nároků zaměstnanců na homeoffice,“ říká právník Pavel Kiršner z advokátní kanceláře Ciprýn a Kiršner.

„V pracovním právu došlo během pandemie k několikanásobnému nárůstu poptávky,“ říká i spoluřídící partner pražské pobočky advokátní kanceláře Noerr Bořivoj Líbal. 

Účty za právníky vydatně rozproudila i státní pomoc firmám formou příspěvku na mzdy, takzvaný Antivirus. „V okamžiku, kdy vláda oznámila, že dojde k podpoře zaměstnavatelů v rámci programu Antivirus, narostly dotazy – jak na pravidla programu, tak na specifické záležitosti zákoníku práce v oblasti částečné nezaměstnanosti, propouštění zaměstnanců nebo nařizování dovolené,” uvádí advokát PwC Legal Petr Glogar.

Advokátům se přitom daří sbírat smetanu z obou stran pracovního trhu. „Ze strany zaměstnanců šlo často o situace, kdy se zaměstnavatel snažil ukončit pracovní poměr, přičemž dotazy směřovali k právům a povinnostem s tím souvisejícím,” dodává Kiršner. 

Deset největších tuzemských advokátních kanceláří mělo podle veřejných zdrojů sumarizovaných portálem Česká justice v roce 2018 tržby kolem čtyř miliard korun.

Příjmy ze služeb týkajících se pracovního práva tvořily do krize zhruba deset procent celého byznysu tuzemských právníků, odhadem se tak jedná o nižší řády stovek milionů korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!