Penta chce za 2,5 miliardy podíl v polských obchodech Empik | e15.cz

Penta chce za 2,5 miliardy podíl v polských obchodech Empik

NFI Empik Media & Fashion SA (EM&F) je distributorem mediálních a zábavních produktů, oblečení, obuvi, hraček a doplňků pro děti, kosmetiky a jazykových kurzů.
NFI Empik Media & Fashion SA (EM&F) je distributorem mediálních a zábavních produktů, oblečení, obuvi, hraček a doplňků pro děti, kosmetiky a jazykových kurzů.
• 
ZDROJ: Penta

ČTK, sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko-slovenská investiční skupina Penta Investments nabídla ve spolupráci s fondem Eastbridge odkoupení 40 procent akcií polské maloobchodní společnosti Empik Media & Fashion (EM&F) z veřejného trhu. Za zbylý podíl Penta nabízí 410 milionů zlotých (2,5 miliardy korun) a později by se mohla stát většinovým vlastníkem EM&F. Lucemburská Eastbridge je zakladatelem EM&F a má ve firmě 60 procent.

„Hledali jsme významnou transakci v Polsku už nějaký čas a považujeme EM&F za velice zajímavou výzvu a příležitost v retailovém sektoru, s nímž má Penta dost zkušeností. EM&F splňuje množství našich investičních kritérií a jsme flexibilní i s naším investičním horizontem,“ uvedl Jozef Janov, investiční ředitel Penty v Polsku.

O další investici Penty v Polsku čtěte zde:

Penta nabízí od 2. dubna do 6. května investorům odkoupení akcii EM&F po 9,85 zlotého ve srovnání s pondělní tržní cenou 9,35 PLN. Cílem nabídky je stáhnout akcie firmy z varšavské burzy. Podle počtu akcií, které Penta v tendru získá, bude mít poté možnost převzít v polské firmě většinový podíl tím, že koupí od Eastbridge dalších až 13 procent akcií.

Smyk store. Smyk Group ozvíjí svůj byznys model jak na vlastních značkách a obchodních konceptech, tak na franšízách a licencích cizích značek.Autor: Penta

EM&F prodává mediální a zábavní produkty, oblečení, obuv, hračky, kosmetiku a jazykové kurzy. Působí v Polsku, Rusku, na Ukrajině, v Česku, na Slovensku, v Rumunsku, Německu a Turecku. Do skupiny patří mimo jiné Empik, přední prodejce knih v Polsku. Společnost má vedle vlastních značek i distribuční práva na světové značky jako Hugo Boss, GAP a Esprit.

„EM&F bude procházet nákladnou restrukturalizací módní divize, čelit rostoucí konkurenci, a zároveň vyžaduje další investice na rozvoj a buy-out svých minoritních partnerů v provozních dceřiných společnostech. Navíc EM&F chystá několik mezinárodních akvizic. Zvažovali jsme množství alternativ včetně prodeje vybraných aktiv a různých potenciálních finančních partnerů. Usoudili jsme, že Penta nabízí nejvyšší cenu a zároveň je spolu s Eastbridgem schopná v případě potřeby poskytnout EM&F flexibilní financování,“ řekl Maciej Dyjas, prezident správní rady Eastbridge.

Empik storeAutor: Penta

Penta v Polsku koupila v roce 2007 přední tamní maloobchodní řetězec Žabka. Loni v únoru jej prodala fondu Mid Europa Partners a vydělala na tom podle činitelů skupiny přes 200 milionů eur.

Penta investuje především do maloobchodu, zdravotnictví, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu a bankovnictví. Společnost působí v řadě zemí Evropy, nejvíce investičních projektů zatím uskutečnila v Česku, na Slovensku a v Polsku.

Autor: ČTK, sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery