Penta míří na čínský trh se svou sítí lékáren Dr. Max

Dr. Max

Dr. Max Zdroj: profimedia.cz

Investiční skupina Penta Investments vstoupí se svou lékárenskou sítí Dr.Max na čínský trh. Jedná s potenciálními společnostmi o jejich koupi. Uvedl to spolumajitel Penty Marek Dospiva na tiskové konferenci.

"Chceme jít formou organického růstu i formou akvizic od malých společností po velké řetězce," řekl Dospiva. Firma se chc přitom zaměřit především na jižní provincie, zejména Šanghaj.

Podle dalšího ze spolumajitelů Jaroslava Haščáka je Čína druhý největší trh s léčivy s obratem 140 miliard dolarů (zhruba 2,8 bilionu korun) a 400 tisíc lékáren. "Je to ale běh na dlouhou trať, chceme tam mít nějaké první viditelné úspěchy za pět let," doplnil Haščák.

Dr.Max patří k nejvíce ziskovým firmám v portfoliu Penty. Loni síť lékáren vstoupila do Rumunska, Srbska a Itálie. Rozhodnutí o akvizici rumunské A&D Pharmy je dosud největší jednorázovou investicí Penty.


Podívejte se na rozhovor se spolumajitelem Penty Markem Dospivou zde >>>


Do segmentu maloobchodu, kam patří i Dr. Max, skupina Penta loni investovala 6,8 miliardy korun. Celkové investice činily 14,3 miliardy korun.

 

Dr. Max je největší lékárenskou sítí v Česku. Loni firmě v Česku stouply tržby za prodej zboží a služeb meziročně o 8,1 procenta na 16,1 miliardy korun.

Penta je středoevropská investiční skupina založená v roce 1994. Vedle zdravotnictví působí ve finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitách a mediálním odvětví. Její portfoliové společnosti zaměstnávají více než 41 tisíc lidí. Penta působí ve více než deseti evropských zemích a má zastoupení v Praze, Bratislavě a Varšavě.