Pracovníci supermarketů dostanou mimořádně odměny, přijdou si na tisíce korun navíc

Kaufland

Kaufland Zdroj: Krivan Ladislav / Blesk

Kaufland
Jinak přeplněné parkoviště je už několik dnů bez automobilů. Stojí tu jen hasiči.
3
Fotogalerie

Obchodní řetězce vyplatí zaměstnancům mimořádné odměny. Kaufland například dá zaměstnancům v březnové výplatě za práci v současných mimořádných podmínkách až 4000 korun hrubého.

Dostanou to provozní pracovníci v prodejnách, logistických centrech i masozávodě. Společnost do březnové odměny investuje 50 milionů korun, sdělila mluvčí Kauflandu Renata Maierl. Mimořádný bonus dostanou také zaměstnanci Albertu, Lidlu a ještě před Velikonocemi slibuje svým pracovníkům vyplatit odměnu i Tesco.

Kaufland zároveň rozhodl, že kmenoví zaměstnanci starší 65 let coby riziková skupina nákazy novým typem koronaviru mohou zůstat po nezbytně nutnou dobu doma. Dostanou přitom plnou náhradu mzdy, doplnila Maierl.

Březnovou výplatu s bonusem až 4000 korun dostanou také pracovníci prodejen a logistických center řetězce Lidl. Odměna bude záviset na počtu odpracovaných hodin. Lidl do mimořádných bonusů investuje přes 37 milionů korun.

Jednorázovou finanční odměnu kvůli zvýšenému objemu práce a dalšímu tlaku, který způsobily například zavřené školy, pro své zaměstnance před třemi týdny schválilo vedení prodejen Albert.

Finanční bonus dostanou také zaměstnanci prodejen a distribučních center společnosti Tesco. "Bonus bude vyplacen ještě před Velikonocemi a jeho výše bude úměrná počtu odpracovaných hodin v březnu a následně i v dubnu," uvedl výkonný ředitel Tesco pro ČR Patrik Dojčinovič.

Kvůli zamezení šíření nového typu koronaviru mají obchodní řetězce povinnost pravidelně dezinfikovat madla košíků a vozíků, pokladní pásy a další plochy v obchodech.

Zákazníkům musejí být zároveň u vstupu do prodejen k dispozici jednorázové rukavice nebo jiná ochranná pomůcka, například igelitový sáček.

Rukavice by měly být také pravidelně doplňovány především u pečiva, obchodníci je dávají k dispozici rovněž u ovoce a zeleniny. V některých řetězcích je k dispozici pro zákazníky i dezinfekce na ruce.

V ČR od 12. března platí kvůli koronaviru nouzový stav, od 14. března jsou je uzavřena většina obchodů s výjimkou například potravin, drogérií, lékáren, optik či čerpacích stanic. Opatření týkající se maloobchodního prodeje je platné do 1. dubna.