Řecká privatizace: Šmejc získal podíl v sázkovém monopolu OPAP | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Řecká privatizace: Šmejc získal podíl v sázkovém monopolu OPAP

Řecká privatizace: Šmejc získal podíl v sázkovém monopolu OPAP
Jiří Šmejc
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Řecká vláda prodala třetinový podíl ve státním sázkovém monopolu OPAP česko-řecké investiční skupině Emma Delta, ve které působí český investor Jiří Šmejc. Řecko tak získá 652 milionů eur (16,9 miliardy korun).

Prodej třetiny sázkové společnosti OPAP byl prvním případem privatizace, kterou po Řecku požaduje v rámci dohody o finanční pomoci Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Atény oznámily vítěze privatizace již v květnu, avšak prodej se zadrhl kvůli sporům o poplatky, které má OPAP platit svým partnerům za technologické a tiskové služby.

OPAP je jednou z největších sázkových firem v Evropě s akciemi na burze s obratem kolem čtyř miliard eur. Firma má od vlády monopol na sportovní sázení do roku 2020 a na loterijní sázky do roku 2030. Vlastní také exkluzivní práva na provozování videoloterijních terminálů (VLT).

Firmě se letos propadl zisk

Čistý zisk řeckého sázkového monopolu OPAP v prvním čtvrtletí klesl o 71 procent na 38,9 milionu eur (více než jedna miliarda korun), byl nejnižší od čtvrtého čtvrtletí 2003. Na hospodaření měla podle firmy dopad ekonomická recese a také vyšší daně.

Společnost nemá žádné dluhy a je nejziskovější firmou v Řecku. Výhled firmy však částečně zastiňuje prudké zvýšení daní a rozhodnutí odvolacího soudu, který se postavil proti monopolu firmy na sportovní sázení. Skupinu Emma Delta vede český investor Jiří Šmejc spolu s řeckým podnikatelem Jorgosem Melisanidisem. Ten je synem rejdaře a jednoho z nejbohatších Řeků Dimitrise Melisanidise. Dalšími partnery jsou řecký podnikatel Christos Kopeluzos, ruská investiční společnost ICT Group a český fond KKCG.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!