Řetězcům loni rostly tržby, letos mají strach | E15.cz

Řetězcům loni rostly tržby, letos mají strach

Supermarket, USA
Supermarket, USA
• 

vrb, ČTK

Loňský finanční rok, který skončil v červnu, byl pro maloobchod úspěšný. Celosvětové tržby 250 největších řetězců se zvýšily o více než pět procent na 3,94 bilionu dolarů (79,5 bilionu korun). Obchodníkům zároveň zrychlil růst zisku na 3,8 procenta z 3,1 procenta v roce předchozím. Expanzi stále více zajišťují rozvojové země. Dopady zhoršení globální ekonomiky očekávají maloobchodníci, včetně těch českých, v plné síle až letos. Vyplývá to ze studie společností Deloitte a STORES Media.

Pozici jedničky na světovém trhu si podle studie nadále drží americký Wal-Mart před francouzským Carrefourem. Třetí místo mezi největšími obchodními řetězci za uplynulý finanční rok patří britskému řetězci Tesco, který předstihl nyní čtvrtou německou obchodní skupinu Metro.

Největší růst ve finančním roce 2010 vykázali maloobchodníci v Latinské Americe, Africe a na Středním východě. Sedmi z deseti největších maloobchodníků v Latinské Americe se tržby zvýšily dvouciferným tempem, což vedlo k regionálnímu růstu na úrovni 18 procent.

Deset největších maloobchodníků:

Deset největších maloobchodníků Autor: Deloitte a STORES Media

Očekávané zpomalení potvrdily i vánoční výsledky Teska

Letos bude ale podle Martina Tesaře z české pobočky společnosti Deloitte růst maloobchodních tržeb kvůli sílícím dopadům zhoršení světové ekonomiky výrazně pomalejší. A to jak na vyspělých trzích včetně České republiky, tak v rámci rozvojových gigantů.

„Růst ekonomiky Číny a ostatních zemí skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) se zpomaluje v důsledku přísnější finanční politiky a slabšího globálního růstu,“ uvedl Ira Kalish, ředitel oddělení spotřebitelského průmyslu v Deloitte Research ve Spojených státech.

Jeden z prvních signálů zhoršení už vyslal největší maloobchodní řetězec Tesco, který má za sebou nejhorší vánoční období za několik desítek let. Firmě v klíčovém šestitýdenním období do letošního 7. ledna klesly tržby v britských obchodech o 2,3 procenta a akcie společnosti reagovaly prudkým propadem.

V Česku se po krátkém oživení dostal maloobchod opět do poklesu

Tuzemské obchodní řetězce loňské tržby zatím nezveřejnily. Předloni tržby 50 největších tuzemských obchodníků poprvé od zahájení jejich sledování v roce 1993 nevykázaly růst a podle údajů společnosti Incoma GfK stagnovaly na úrovni 444 miliard korun. Ještě v roce 2009 tržby padesáti největších obchodníků meziročně vzrostly o deset miliard korun na 445 miliard korun a v předchozích letech bylo tempo jejich růstu zpravidla rychlejší.

A ani letošní výhled příliš optimismu nepřináší. „Český maloobchodní trh se po krátkém oživení navrátil v polovině loňského roku do útlumu a celkový obrat branže opět klesá,“ komentovala vývoj maloobchodu společnost Blue Events, podle které za poklesem poptávky stojí negativní očekávaní spotřebitelů ohledně vývoje ekonomiky i růst cen na pultech českých obchodů.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.