Slovenským hoteliérům se nedaří, turistů poprvé za pět let ubylo | E15.cz

Slovenským hoteliérům se nedaří, turistů poprvé za pět let ubylo

Slovenským hoteliérům se nedaří, turistů poprvé za pět let ubylo
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Alfred Bina, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

ČTK

Cestovnímu ruchu na Slovensku se letos nedaří. Hoteliéři zaznamenali v prvním pololetí pokles počtu domácích hostů i návštěvníků z ciziny. Ke zhoršení výkonů odvětví došlo poprvé od roku 2009, kdy Slovensko navštívilo výrazně méně zahraničních turistů než před globální ekonomickou krizí. Slabá byla i zimní sezóna, kterou poznamenalo teplé počasí a nedostatek sněhu.

Od ledna do konce června se na Slovensku podle tamního statistického úřadu ubytovalo zhruba 665 tisíc cizinců, což oproti stejnému období loňska představuje pokles o 13,8 procenta. Návštěvnost země zahraničními turisty se tak vrátila na úroveň roku 2012.

Tradičně nejpočetnější zahraniční klientelou v ubytovacích zařízení na Slovensku zůstali Češi. Ve srovnání s minulým rokem počet hostů z Česka v zemi ale klesl o 12 procent na 184 327 turistů.

Až o třetinu ubylo na Slovensku turistů z Ukrajiny kvůli politické krizi v zemi a bojům mezi tamní armádou a proruskými separatisty. Ukrajina spolu s ČR, Polskem a Německem patří mezi země, ze kterých jezdí na Slovensko nejvíce turistů. V prvním pololetí se na Slovensku ubytovalo téměř 33 tisíc Ukrajinců, ve stejném období loni to bylo zhruba 49 tisíc ukrajinských návštěvníků.

Mírná zima poškodila vlekaře

Méně turistů přilákalo Slovensko už v úvodu roku. Na nižší návštěvnost tehdy upozornili provozovatelé lyžařských středisek, kteří zaznamenali jednu z nejhorších sezon za poslední roky. Podnikatelé v cestovním ruchu si stěžovali na nepříznivé počasí i během léta.

Kdo nejčastěji navštěvuje Slovensko (1. pololetí 2014)
Země Počet návštěvníků
Česko 184 327
Polsko 78 343
Německo 61 422
Ukrajina 32 926
Rakousko 29 328

Zdroj: Statistický úřad SR

Nižší počet turistů se projevil také na příjmech slovenských hoteliérů. Jejich tržby za ubytování v prvním pololetí dosáhly 124,9 milionu eur (3,44 miliardy korun), což oproti minulému roku představuje pokles o 7,2 procenta.

Podle dřívější analýzy peněžního ústavu UniCredit Bank vytíženost ubytovacích zařízení na Slovensku byla loni nejnižší z celé EU. Slovensko v uplynulých letech zaznamenalo výraznější růst ubytovacích kapacit, které v přepočtu na obyvatele jsou ale nižší, než je unijní průměr.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!