Stávka za 2500 korun. Do protestu se zapojí každý pátý zaměstnanec České pošty | E15.cz

Stávka za 2500 korun. Do protestu se zapojí každý pátý zaměstnanec České pošty

ČTK

Až pětina z 30 tisíc zaměstnanců České pošty dnes v 17:00 vstoupí do dvouhodinové výstražné stávky. Tři menší odborové organizace tak chtějí prosadit svůj požadavek na zvýšení mezd o 2500 korun měsíčně. Protest by se neměl dotknout zákazníků na pobočkách, ale spíše logistických provozů, jako je například třídírna v pražských Malešicích.

Odboráře z organizací Odborové hnutí zaměstnanců České pošty, SOS-21 a Nezávislý odborový sněm České pošty od stávky neodvrátil ani slib představitelů vlády rozdělit třetiny z 1,4 miliardy Kč z kompenzace univerzální služby, což by znamenalo odměnu zhruba 1200 až 1400 korun na zaměstnance měsíčně.

Pošťáci by mohli dostat přidáno, na zvýšení platů půjde až půl miliardy

Stávka má trvat od 17:00 do 19:00 hodin a podle předběžných odhadů by se jí mělo zúčastnit asi 6200 lidí. Ministr vnitra Milan Chovanec upozornil, že již samotné oznámení stávky stojí poštu tři až pět milionů korun denně na nižších tržbách z doručování balíků, protože lidé se obávají, že je pošta nedoručí včas. Vedení pošty považuje stávku za nezákonnou, protože odboráři nedodali seznam stávkujících na pracovištích.

Glosa Jany Havligerové: Pošťáci střílí na vlastní bránu

Pošta připravila opatření, aby zákazníci průběh stávky nepocítili, chystá například nahrazení stávkujících dalšími kmenovými zaměstnanci. Podnik nemá signály, že by se k protestu aktivně připojili pracovníci poboček.

Průměrná mzda v podniku se pohybuje kolem 22 700 korun a na konci roku má být zhruba 23 tisíc korun měsíčně, tedy více než 4000 korun pod celostátním průměrem. Pro příští rok se s většinou odborářů dohodla na zvýšení mezd o 2,6 procenta, tedy zhruba 550 Kč. Česká pošta zaměstnává přes 30 tisíc lidí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!