Stovku českých trafik ovládne slovenský miliardář | E15.cz

Stovku českých trafik ovládne slovenský miliardář

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Společnost PressMedia slovenského velkopodnikatele Ivana Kmotríka přebírá třetí největší tuzemskou síť trafik Tabák Valmont. Ve hře je přes sto trafik na ulicích, v supermarketech i v obchodních centrech. Transakci již začal posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.   

Pro Kmotríka bude převzetí Valmontu znamenat na tuzemském trhu výrazné posílení. Dosud v Česku působil prostřednictvím čtyřiceti prodejen sítě GG Tabák-Tisk.

Trafiky Tabák Valmont doposud ovládal brněnský podnikatel Roman Janíček. Tržby sítě se loni vyšplhaly na 1,5 miliardy korun. Zisk trafik se však minulý rok propadnul z předloňských čtyřiatřiceti milionů na 373 tisíc korun. Janíček si Valmontu cenil nejméně na půl miliardy korun, napsaly na jaře Hospodářské noviny.  

Jedničkou českého trafikantského trhu je síť Geco. V ní má vliv byznysmen Martin Ulčák. Dalším velkým hráčem jsou trafiky Relay, za nimi je francouzský koncern Lagardere Travel Retail.

Do Kmotríkova slovenského impéria patří řada firem. Kraluje jim tiskařská a vydavatelská skupina Grafobal. Byznysmen je rovněž aktivní developer. Kmotríkovi patří i zpravodajská televize TA3 nebo fotbalový klub Slovan Bratislava. Je rovněž soukromým investorem do národního fotbalového stadionu v Bratislavě, jehož výstavba nedávno začala.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah