Světoznámé hračkářství Hamleys kupuje nejbohatší Ind | E15.cz

Světoznámé hračkářství Hamleys kupuje nejbohatší Ind

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nejstarší světový řetězec prodejen hraček ovládne indický konglomerát Reliance Industries Limited. Vlastní ho třináctý nejbohatší muž světa Mukeš Ambani, informuje agentura Reuters.

Indové oznámili, že již podepsali dohodu o převzetí podniku s více než 250letou tradicí. Prodávajícím je čínská C Banner International Holdings, jejíž akcie se obchodují na hongkongské burze. V případě indického konglomerátu jde o vůbec první angažmá v zámořském retailu. Cenu transakce odmítly strany uvést, podle listu The Guardian jde o obchod v hodnotě téměř 70 milionů liber (2,1 miliardy korun).  

Hamleys momentálně provozuje 167 obchodů napříč 18 státy světa. Většina prodejen se nachází v Indii. Držitelem licence pro tamní trh byla Reliance Industries již nyní, provozovala 88 poboček v 29 městech.

Reliance Industries tak rozšiřuje své aktivity mimo rafinaci a petrochemický průmysl a v nedávné minulosti se ukázalo, že tato strategie se mu vyplácí. Rychle rostoucí aktivity v telekomunikacích a maloobchodu pomohly k růstu zisku na nová maxima, přestože na hrubou marži v rafinačním odvětví měly negativní dopad rozkolísanost cen ropy a zpomalující globální poptávka. Příjmy z maloobchodních aktivit se v minulém čtvrtletí zdvojnásobily na 356 miliard rupií (116,2 miliardy korun) a zisk před zdaněním a úroky se více než ztrojnásobil na 15 miliard rupií.

Hračkářství Hamleys, pojmenované po svém londýnském zakladateli Williamu Hamleym, funguje od roku 1760 a je mimo jiné oficiálním dodavatelem hraček pro britskou královskou rodinu. V České republice byl první obchod Hamleys otevřený v centru Prahy v roce 2016, držitelem licence pro středoevropský trh je společnost Inexad.
S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah