Vánoce byly pro Tesco velkým zklamáním | E15.cz

Vánoce byly pro Tesco velkým zklamáním

Akcie řetězce Tesco se propadly
Akcie řetězce Tesco se propadly
• 
ZDROJ: tesco

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší britský maloobchodní řetězec Tesco má za sebou nejhorší vánoční období za několik desítek let. Firma uvedla, že v klíčovém šestitýdenním období do letošního 7. ledna jí tržby v britských obchodech klesly o 2,3 procenta. Akcie řetězce na zprávy reagovaly propadem o patnáct procent.

Management britského řetězce uvedl, že růst zisku letos bude pouze minimální, na což akcie firmy reagovaly propadem o 15 procent. „Sezonní tržby ve Velké Británii nás zklamaly,“ uvedl šéf Teska Philip Clarke. „Na našem domácím trhu panují náročné podmínky a my jsme zaznamenali, že známky opatrnějšího chování mezi spotřebiteli se začínají objevovat i jinde. Z toho důvodu bylo naše hospodaření v klíčovém období roku horší, než jsme předpokládali,“ dodal.

Tesco vytváří zhruba 70 procent provozního zisku ve Velké Británii, která tak pro něj zůstává zdaleka nejdůležitějším trhem. Firma ale působí ve více zemích, včetně České republiky. Celosvětově je Tesco třetím největším řetězcem supermarketů na světě, první je americký Wal-Mart a na druhém místě je francouzský Carrefour.

Analytici slabší tržby kolem Vánoc očekávali, v anketě agentury Reuters ale v průměru počítali s jejich poklesem jen o 0,9 procenta. Na letošní rok čekali růst zisku zhruba o deset procent. Management ale varoval, že hodlá investovat do zákazníků, takže se ziskem se počítat nedá. Firma tak nezastírá, že chce zpět zákazníky, které jí vzala konkurence.

Tesco má v úmyslu omezit část prodejních kapacit, zaměřit se naopak chce na rozvoj nabídky služeb přes internet. Akcie Teska na burze v Londýně v jednu chvíli spadly až pod hranici 325 pencí, a ztrácely tak více než 16 procent. Později ztráty mírně omezily a prodávaly se kolem 330 pencí. I tak to byl proti předchozímu závěru propad o více než 14 procent.

Vývoj akcií Teska za posledních 6 měsíců

Vývoj akcií Teska za posledních 6 měsíců Autor: Reuters

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah