Za vánoční nákupy potravin si připlatíte, tuzemák však zlevní | E15.cz

Za vánoční nákupy potravin si připlatíte, tuzemák však zlevní

mit

Jedním z ústředních témat posledních týdnů byla v české společnosti rostoucí cena másla. Produkt z mléka v některých obchodech stojí kolem šedesáti korun, kvůli vysoké poptávce však může jeho cena růst až do Vánoc. Zákazníci si ale pravděpodobně připlatí také za vejce. Naopak cena tuzemáku hojně využívaného při pečení cukroví bude klesat. 

Trendy cen vycházejí z informací Českého statistického úřadu. Z nich vyplývá, že za nákup jednoho kilogramu másla, deseti vajec a litru rumu dají Češi před Vánoci více než pět set korun.

Ještě před dvěma lety přitom podobný nákup stál jen lehce přes čtyři sta korun, tedy o stokorunu méně, než má stát letos. Loni pak cena podobného nákupu dosahovala přibližně 450 korun.

Vejce z Nizozemska a Belgie dál zůstávají ve skladech, na trh půjdou až po laboratorních testech

Cena vajec by podle některých mohla na konci letošního roku dosáhnout asi pěti korun za kus, naopak tuzemí tradičně v druhé polovině roku zlevňuje, a to až o 20 korun za litr.

O rostoucí ceny v obchodech se přitom začaly zajímat také sázkové kanceláře. Například Fortuna vypsala zvláštní sázky přímo na ceny másla, bookmakeři však optimističtí nejsou. Na snížení jeho ceny pod 30 korun v průběhu prosince vypsali kurz 1:350.

Jak se dělá domácí máslo? Podívejte se ve videu:

720p 360p
Výroba másla

Drahé máslo? Ve skutečnosti je levnější než v 90. letech, říká ekonom Michl
Vysoké ceny másla? Obchodníci mají na situaci značný podíl, tvrdí Jurečka


Jak připravit skvělé vánoční perníčky? Čtěte na Dáma.cz >>>


Autor: mit
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!