Zastupitelé Brna odsunuli schválení koupě akcií Veletrhů | E15.cz

Zastupitelé Brna odsunuli schválení koupě akcií Veletrhů

brněnské výstaviště
brněnské výstaviště
• 
ZDROJ: Veletrhy Brno

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Brněnští zastupitelé dnes odsunuli schválení podmínek odkupu 61 procent akcií Veletrhů Brno tak, jak je dohodl primátor Petr Vokřál (ANO). Místo toho souhlasili s tím, že se setkají 16. listopadu se zástupci společnosti Patria Finance, která Veletrhy Brno oceňovala a účastnila se jednání. Podmínky odkupu by pak zastupitelstvo schvalovalo na mimořádné schůzi 20. listopadu. Až v prosinci se má schvalovat konkrétní podoba smluv.

Podle dohodnutých podmínek Brno zaplatí německému vlastníkovi Messe Düsseldorf 8,3 milionu eur, tedy zhruba 225 milionů korun. Další částí ceny je podřízená půjčka 13,7 milionu eur, což je asi 370 milionů korun, kterou musí splatit Veletrhy německému vlastníkovi.

Město by se po dokončení obchodu stalo majoritním vlastníkem výstavní společnosti s 95 procenty akcií. Obchod hodlá Brno zaplatit z rozpočtu vzhledem k tomu, že podřízenou půjčku budou refinancovat a splácet Veletrhy.

„Poskytla jim ji německá strana a jelikož jde o podřízenou půjčku, dostala by se k penězům až poté, co Veletrhy splatí klasický komerční bankovní úvěr,“ řekl Vokřál.

Generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš dnešní odsun rozhodnutí vnímá jako potřebu opozice, která má dojem, že nemá dostatek informací.

Kuliš: Firma je zdravá

„Je potřeba zastupitelům některé věci vysvětlovat. Až si to politici interně vydiskutují, tak věřím, že všichni pochopí, že koupě akcií je správný krok,“ řekl Kuliš .

Také vyvracel nepravdivá či zavádějící tvrzení, s nimiž vystupovali opoziční politici ohledně hospodaření. „Firma je ekonomicky zdravá, za posledních šest let jsme ji zásadním způsobem oddlužili a splatili 800 milionů korun. Není ztrátová a má potřebnou likviditu,“ řekl Kuliš.

Pokud město obchod dokončí, pro Veletrhy Brno skončí období nejistoty. Pro město je podle Vokřála klíčové, aby se v Brně udrželo výstavnictví. Na hlavní veletržní činnost jsou navíc navázány další obchodní možnosti.

„Uvidíme, co bude se zbytným majetkem. Diskutuje se například o posunu tramvajové smyčky v Pisárkách, s hasiči diskutujeme o uvolnění části pozemku pro ně, protože současné podmínky už nevyhovují standardům. Rozhodně ale nebudeme mít k areálu developerský přístup,“ řekl Vokřál.

Ředitel Kuliš také zmínil, že se společnost nebrání většímu počtu koncertů či veřejných akcí, které jsou obchodně úspěšně a prostory výstaviště jsou pro ně vhodné. Zároveň chce rozvíjet výstavnictví a kongresové podnikání.

Již dříve řekl, že je potřeba udržet nastavený obchodní model dalších osm let, aby se společnost podařilo zcela oddlužit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah