Czech Top 100: Nejvýznamnější českou firmou je nadále Škoda Auto | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Czech Top 100: Nejvýznamnější českou firmou zůstává Škoda Auto, EPH se posunul před ČEZ

fry

Sdružení Czech Top 100 vyhlásilo každoroční žebříček nejvýznamnějších firem působících v Česku. Na čele žebříčku se tradičně umístila automobilka Škoda Auto. Na druhé místo vystoupal Energetický a průmyslový holding, který na třetí místo odnusul polostátní energetickou společnost ČEZ. Koncern Agrofert skončil až na pátém místě, co je pro něj nejhorším umístěním za poslední roky. Předběhla jej i společnost Foxconn CZ.

Tržby Škody Auto dosáhly v loňském roce rekordní úrovně 503,7 miliardy korun. Byly vyšší než součet tržeb dvou dalších firem v pořadí. V roce 2019 se dařilo Energetickému a průmyslovému holdingu, který navýšil tržby na 220,3 miliardy korun. Přes hranici 200 miliard korun se ještě dostal ČEZ, která si oproti roku 2018 rovněž výrazně polepšila.

Vzhledem k důsledkům pandemie koronaviru se letos nepodařilo získat účetní výsledky všech firem z první stovky. Podle sdružení je prozatím možné zveřejnit pouze pořadí na prvních deseti místech bez detailních údajů. Toto pořadí by se již němelo měnit.

Obnovení výroby aut v Česku: Produkce se v květnu dostala na polovinu loňského roku

„Účetní výsledky za rok 2019 nebyly ovlivněny pandemií koronaviru, takže mnohé firmy překonaly rekordní tržby z roku 2018. V letošním roce lze však očekávat, že se mnohým firmám zhorší jejich výsledky,“ uvedl předseda Czech Top 100 Jan Struž.

„Česká ekonomika je výrazně otevřená a těží z přístupu na společný evropský trh. Díky kvalifikované a stále relativně levné pracovní síle je atraktivní pro zahraniční investory. To dokládá statistika, kdy přibližně čtyři pětiny z největších firem v naší zemi je spoluvlastněno zahraničním kapitálem,“ doplnil k žebříčku hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Pozn. red.: Spolumajitelem Energetického a průmyslového holdingu (EPH) je Daniel Křetínský, který je zároveň spoluvlastníkem vydavatele deníku E15, společnosti Czech News Center.

Křetínského EPH loni vydělal rekordních 56 miliard

 

Autor: fry
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!