Křetínského EPH loni vydělal rekordních 56 miliard | E15.cz

Křetínského EPH loni vydělal rekordních 56 miliard

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Skupina EPH českého miliardáře Daniela Křetínského dosáhla loni dosud nejlepšího výsledku. Provozní zisk EBITDA stoupl o desetinu na 56 miliard korun (2,1 miliardy eur), konsolidované tržby vzrostly o více než pětinu na 230 miliard korun (8,6 miliardy eur). 

Rekordní výsledky oznámil holding na svém twitterovém účtu.

EPH je strukturován do dvou hlavních pilířů - EP Infrastructure (EPIF) a EP Power Europe (EPPE). EPIF sdružuje firmy EPH zabývající se přepravou, distribucí a skladováním zemního plynu, distribucí elektrické energie a produkcí tepla. Do EPPE patří hlavně zahraniční výrobci elektrické energie a těžební společnosti. „Skupina snížila podíl výroby elektřiny z uhelných zdrojů na necelých 21 procent proti třetině v roce 2018,“ uvedl holding.

Do EPIF podle webu firmy kromě majoritního podílu v Pražské teplárenské a v maďarských teplárnách Budapesti Erömü patří mimo jiné podíly holdingu ve společnosti Eustream, kde jako manažer působí bývalý premiér Mirek Topolánek, či společnosti Nafta, která na Slovensku provozuje zásobníky plynu. EPPE je pak například vlastníkem těžební společnosti Mibrag.

Na začátku června EPH oznámil, že vydá prostřednictvím své dceřiné společnosti EPH Financing CZ další dluhopisy. V polovině března holding oznámil, že umístil dluhopisy v celkové hodnotě pěti miliard korun, které začal nabízet v polovině února. Podle emisních podmínek měla EPH Financing možnost navýšit emisi o další 2,5 miliardy korun, což se nyní rozhodla učinit.

Dodatečné dluhopisy plánuje EPH ve spolupráci s konsorciem bank vydat během června a července. Půjde o pětileté korunové dluhopisy s úrokovým výnosem 4,5 procenta. EPH už při úpisu dluhopisů ve výši pět miliard korun uvedl, že jde zřejmě o jednu z největších emisí na českém trhu. Jak chce peníze získané z prodeje bondů využít, holding neuvedl.

EPH byl založen v roce 2009. Většinovým vlastníkem holdingu se stal v roce 2017 Daniel Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií. Křetínský je také spolumajitelem vydavatelství Czech News Center, které provozuje také ekonomický web E15.cz.

EPH zahrnuje více než 70 firem v ČR, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii, Irsku, Itálii a Francii. Křetínský je podle aktuálních údajů časopisu Forbes třetím nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 3,4 miliardy dolarů (asi 80 miliard korun).

Konkurenční polostátní ČEZ loni meziročně zvýšil čistý zisk o 38 procent na 14,5 miliardy korun, provozní zisk EBITDA vzrostl o 21 procent na 60,2 miliardy korun. Tržby ČEZ v loňském roce vzrostly meziročně o 12 procent na 206,2 miliardy korun.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah