Nová šéfka ERÚ Vitásková ještě nezačala a už sklízí kritiku | E15.cz

Nová šéfka ERÚ Vitásková ještě nezačala a už sklízí kritiku

Alena Vitásková
Alena Vitásková
• 

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda zvolila Alenu Vitáskovou novou předsedkyní Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Ve funkci nahradí Josefa Fiřta, kterému skončilo funkční období na začátku července. Vitásková byla dříve mimo jiné generální ředitelkou společnosti RWE Transgas a předsedkyní představenstva Pražské teplárenské. Někteří zástupci energetického sektoru se obávají, že kvůli její profesní minulosti a vazbám na plynárenství bude ohrožena nezávislost ERÚ.

Na to poukazuje například Hnutí Duha. Podle něj by ERÚ měl šéfovat nezávislý expert, nikoli člověk spojený s některou z velkých energetických firem. „Předsedu ERÚ neměly vybírat politické 'handly' s mocnými firmami, ale konkurz,“ tvrdí energetický odborník Hnutí Duha Martin Sedlák.

Podobně to vidí i server motejlek.com. „Díky rodinným vazbám je Vitásková zřetelně napojena na energetický koncern RWE (Arnošt a Filip Thonové) a sama, minimálně v minulosti, působila ve prospěch ruského Gazpromu. RWE Transgas je po ČEZ druhým největším regulovaným subjektem na českém energetickém trhu,“ napsal server.

„ERÚ může nejlépe dlouhodobě hájit zájmy spotřebitelů tím, že pomůže rozhýbat malé domácí, čisté zdroje energie. Pačesova komise spočetla, že bioplynové stanice, větrné elektrárny, solární panely a další obnovitelné zdroje výhledově dovedou pokrýt dvě třetiny dnešní české poptávky po elektřině. Regulátor by měl také tvrdě tlačit energetické společnosti, aby rodinám pomohly snížit plýtvání energií, a tedy i účty,“ dodává Sedlák.

Vitásková (54) pracovala v plynárenství od roku 1974. V letech 2001 až 2003 byla předsedkyní představenstva a generální ředitelkou společnosti Transgas, kterou dnes ovládá německá skupina RWE. Od roku 2004 do roku 2007 byla předsedkyní představenstva Pražské teplárenské. Pracovala také pro ruský Gazprom. Od roku 2003 je Vitásková členkou dozorčí rady Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových.

ERÚ čelil kritice kvůli fotovoltaice

Předchůdce Vitáskové Fiřt působil v čele ERÚ od roku 2004. Někteří politici loni ERÚ kritizovali, že úřad nezvládl rozmach fotovoltaických elektráren a včas před ním nevaroval. Fiřt to však odmítá a trvá na tom, že regulátor na problém se solárními zdroji a jejich dotacemi dlouho upozorňoval, neměl však oporu v legislativě, aby situaci změnil.

Kvůli prudkému rozvoji solárních elektráren loni hrozilo výrazné zdražení elektřiny a vláda společně s ERÚ a dalšími orgány musela zavést opatření, která růst cen omezila.

ERÚ od roku 2001 hlídá zájmy spotřebitelů či stabilitu cen energií. S ministerstvem průmyslu a státní energetickou inspekcí zároveň řídí energetickou politiku státu.

ERÚ na základě novely energetického zákona letos přebírá řadu kompetencí od Státní energetické koncepce (SEI). Úřad, který čítá kolem stovky zaměstnanců, se proto letos rozšíří o dalších zhruba 75 pracovníků a nová předsedkyně ERÚ se bude muset vyrovnat s mnohem širší agendou než dosud.

Funkční období Vitáskové bude podle současného zákona trvat pět let. Nový zákon, který brzy vstoupí v platnost, stanoví mandát na šest let. Podle nového zákona bude příštího předsedu místo vlády jmenovat prezident.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah