Babišova krokodýlí farma končí, o maso nebyl zájem | E15.cz

Babišova krokodýlí farma končí, o maso nebyl zájem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Heather Paul, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Krokodýlí farma společnosti Agro Jevišovice, která patří do holdingu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO), končí. Za rok provozu farma poslala na porážku 160 zvířat, o maso byl ale velmi slabý zájem, uvedla Česká televize. Ztráty zřejmě dosáhnout statisíců korun.

Krokodýly přivezl před deseti lety podnikatel Bohumír Rada, který chtěl postavit pavilon s osmi stovkami plazů. Nezískal ale stavební povolení a zadlužené družstvo převzal Agrofert. Poté firma dlouho usilovala o vydání novely vyhlášky umožňující porážku krokodýlů, kterou nakonec stát schválil začátkem loňského roku.

Zhruba po roce ale chov na maso končí, údajně kvůli nezájmu. „Ztráty se budou určitě pohybovat ve výši desetitisíců, možná i statisíců korun za toto maso,“ řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Jeden z odběratelů uvedl, že krokodýlí maso ze Znojemska bylo dražší než dovážené ze zámoří. „Mysleli jsme si, že cena bude podstatně nižší než u masa dováženého z Afriky, ale ta cena byla vyšší,“ řekl provozovatel pražské restaurace Mount Steak Restaurant Martin Novák. Jeho podnik se proto později vrátil opět k zahraničním dovozcům masa.

Na jevišovické farmě nyní zůstalo z původních zhruba dvou stovek krokodýlů asi 40 zvířat. Společnost si je chce nechat alespoň na ukázku pro turisty.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah