Česká CleverFarm nasadí chytré technologie na ukrajinské velkofarmě | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Česká CleverFarm nasadí chytré technologie na ukrajinské velkofarmě

Česká CleverFarm nasadí chytré technologie na ukrajinské velkofarmě
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Brněnská společnost CleverFarm, která vyvíjí pro sedláky technologie podporující takzvané přesné zemědělství, chystá uzavření smlouvy s velkým holdingem na Ukrajině, jenž obhospodařuje 60 tisíc hektarů půdy. Na čtvrtině rozlohy vytvoří síť desítek senzorů IoT, které fungují na principu internetu věcí. Zlepší se tím sledování výskytu chorob a škůdců a díky tomu bude možné lépe plánovat ošetření porostů, řekl generální ředitel firmy Adam Zlotý.

Po instalaci sítě senzorů se firma zaměří na využití družicových snímků. Pracovníci firmy nejprve zajistí jejich kalibraci tak, že s laboratorním vybavením změří hodnoty například chlorofylu a dalších biofyzikálních parametrů v jednotlivých plodinách v den pořízení snímku. Umělá inteligence pak hodnoty propočítá pro další pozemky a zemědělec získá větší přehled o aktuálním stavu plodin.

„Na základě těchto informací v kombinaci s historickými daty o konkrétním území se vytváří variabilní aplikační mapy. Díky nim je možné efektivněji hnojit,“ uvedl Zlotý. Zemědělec totiž díky mapě ví, v jaké kondici jsou plodiny na jednotlivých pozemcích a podle toho se určuje, kde je třeba hnojit víc, kde méně a kde se třeba vůbec hnojit nevyplatí.

Nemáme vizionáře, který by nahradil Babiše, říká výkonný ředitel Agrofertu Josef Mráz

Aplikační mapa tak umožní jak zvýšit hektarový výnos, tak uspořit hnojivo a tedy šetřit životní prostředí.

Pomocí družicových dat lze také monitorovat nárůst biomasy a zdraví porostu a také mohou přispět včasnému varování před výskytem choroby nebo škůdce, a to dřív, než se vizuálně projeví na porostu.

Společnost CleverFarm má 25 zaměstnanců a vedle českého trhu pomalu proniká i do zahraničí. Kromě Ukrajiny či Srbska provozuje pilotní projekty v Austrálii a v Chile. Firma chce nabízet zemědělcům moderní technologie tak, aby byly pochopitelné a využitelné v co nejširší míře, usnadnily jim práci a zvýšily efektivitu.

Čeští vinaři testují drony. Umí odhalit nemocné keře
Kvůli kontrolám polského masa můžou přijít sankce. Spor je zbytečný, tvrdí analytici

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!