Čeští vinaři testují drony. Umí odhalit nemocné keře | E15.cz

Čeští vinaři testují drony. Umí odhalit nemocné keře

Barbora Pánková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Využívání dronů v českém vinohradnictví se brzy může stát běžnou praxí. Tuzemská vinařství testují bezpilotní letouny, které zjišťují choroby vinné révy v rámci dvou výzkumných projektů.

Vinařství spolupracují se Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně a projektovou a inženýrskou firmou Aqua Procon. „Jedná se patrně o první výzkum s bezpilotními prostředky v České republice, který je dovedený až k možnostem praktického využití,“ uvedl Pavel Pavloušek z Mendelovy univerzity.

K zapojeným vinařstvím patří například Bohemia Sekt, který vyzkouší drony letos na devadesáti hektarech vinice v Sedleci u Mikulova. Dron bude zjišťovat teplotu porostu a stav vegetace. Získaná data, která budou podle Pavlouška vyhodnocovat vědci, vinaři a zmíněná soukromá firma, poslouží k vývoji metody na rozpoznání houbové nemoci padlí révy.

„Rozvoj infekce padlí révy výrazně ovlivňuje teplota vzduchu a porostu a relativní vzdušná vlhkost v porostu. Velmi výrazný je proto vliv mikroklimatu vinice,“ říká Pavloušek. „Mikroklima vinice je možné monitorovat prostřednictvím teplotních a vlhkostních senzorů přímo ve vinici. Tato cesta je však nákladná a nedokáže postihnout variabilitu velkých viničních ploch,“ dodává s tím, že v tom mohou pomoci drony. Kromě Bohemia Sektu budou drony nasazeny také na vinici společnosti Víno Blatel.

Tuzemská jednička na trhu šumivých vín Bohemia Sekt, která obhospodařuje 540 hektarů vinic, nevylučuje nasazení dronů do budoucna i k jiným účelům. „Pomocí takto získaných dat bude možné aplikovat postřiky na vinice cíleně tam, kde to ta která rostlina potřebuje, a ne kobercově jako doposud. Podobně získaná data se potom dají využít i při sklizni tak, aby se sbíraly ty hrozny, které jsou naprosto optimální,“ plánuje ředitel společnosti Ondřej Beránek. Náklady ani termín odhadovat nechce. 

Drony byly testovány už loni, kdy bylo jejich cílem identifikovat další houbovou chorobu vinné révy esca. „První vyhodnocení výsledků naznačuje možnost využití pro monitorování keřů s esca na základě vegetačních indexů,“ říká k tomu odborník Pavloušek. Zapojila se vinařství Znovín, Sonberk a Vinofrukt.

Větší část nákladů obou výzkumných projektů platí Technologická agentura ČR. Projekt na rozpoznání esca vyjde celkem na necelých 12 milionů korun, projekt na identifikaci padlí révy bude stát 10,5 milionu korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah