Ekonom Zámečník obhájil post v dozorčí radě Budvaru | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Ekonom Zámečník obhájil post v dozorčí radě Budvaru

Barbora Pánková

Barbora Pánková

Dozorčí rada národního podniku Budějovický Budvar, ve které ministerstvo zemědělství loni vyměnilo třetinu členů, zažila letos zatím jen drobnou změnu. Její člen a ekonom Miroslav Zámečník nastoupil druhé funkční období, které trvá pět let.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) jmenoval Zámečníka do dozorčí rady Budvaru podle obchodního rejstříku koncem ledna. “Zámečník je uznávaným českým ekonomem s mezinárodní zkušeností a tuto svou kvalifikaci zúročuje i svým působením v dozorčí radě Budějovického Budvaru,” uvedl mluvčí rezortu Vojtěch Bílý. Jiný kandidát podle něj na tuto pozici nebyl.

“Během prvního funkčního období jsem stihl Budvar už trochu poznat,” zdůvodnil Zámečník své pokračování. “Byl spuštěn ohromný investiční program související se zvyšováním kapacity. Hospodářská čísla jsou velmi dobrá a export jde také dobře,” doplnil. Budvar patřící k předním českým pivovarům loni zvýšil tržby meziročně o 6,7 procenta na 2,55 miliardy korun, což je největší hodnota v historii firmy. Zisk před zdaněním dosáhl 327,9 milionu korun. 

Dvojitý rekord českého piva. Pivovary vaří víc kvůli zahraniční poptávce

Zámečník působil v dozorčí radě od listopadu 2013 do listopadu 2018, čímž se řadí k jejím nejdéle sloužícím členům. Delší dobu v ní úřaduje Jan Procházka, který nastoupil v roce 2012 a nyní zastává funkci předsedy. Dozorčí rada Budějovického Budvaru má devět členů, z nichž šest jmenuje ministerstvo zemědělství a tři volí zaměstnanci podniku. Nominace ministerstva podléhají ještě schválení Vládního výboru pro personální nominace. 

Tehdejší ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO) loni rozhodl o odchodu Zdeňka Adamce, Jiřího Jirsy a Simony Prečanové z dozorčí rady. Během působení na ministerstvu stihl Milek jmenovat jen někdejší náměstkyni ministra pro potravinářskou výrobu Vieru Šedivou, která je dnes pouze zaměstnankyní sekce zemědělství a potravinářství ministerstva. Dozorčí radu doplnil až Milkův nástupce Miroslav Toman (ČSSD) loni v listopadu, jmenoval Petra Braného a Jana Sixtu. 

Dozorčí rada Budvaru není jediná, ve které má Miroslav Zámečník post. Dále působí v dozorčích radách České exportní banky, poradenské firmy BVCE, společnosti UNIGEO nebo WEDOMWILL. Je také hlavním analytikem týdeníku Euro.

Do dozorčí rady Budvaru míří Jurečkova náměstkyně
Babišův muž pro zemědělství mění třetinu dozorčí rady Budvaru

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!