Fúzí Penamu a United Bakeries by v Česku vznikl pekárenský obr | E15.cz

Fúzí Penamu a United Bakeries by v Česku vznikl pekárenský obr

Martin Sklenský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká pekárenská jednička Penam z holdingu Agrofert má zájem o získání druhé největší pekárny v České republice - United Bakeries. Cena není oficiálně známa, odhaduje se však na stovky milionů korun. Celou fúzi ještě musí schválit antimonopolní úřad. Sloučením by vznikla firma s bezmála 50procentním tržním podílem.

Není to dlouho, co jednička českého pekárenského trhu Penam oznámila koupi jediného akcionáře předního výrobce pečiva United Bakeries, společnost United Bakeries Holding (UB). O spojení se přitom snažila již od roku 2010.

Tehdy byla transakce podepsána a schválil ji i tuzemský Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vzhledem k tomu, že nový obří subjekt měl ale působit i na Slovensku, podléhal schválení i slovenského antimonopolního úřadu. Ten však na rozdíl od českého ÚOHS spojení zamítl. Z obchodu tedy sešlo a výsledkem nezdařené transakce byla dlouhá soudní dohra.

Po osmi letech se zdá, že se Penam přece jen s UB spojí. Cena transakce sice nebyla zveřejněna, ale odhaduje se, že bude v hodnotě několika stovek milionů korun.

Spojením vzniká dominantní hráč na českém trhu. Proto se celou transakcí znovu zabývá ještě ÚOHS.

Penam a United Bakeries jsou společně se společností La Lorraine hlavními hráči na českém pekárenském trhu. Pojďme si tedy nejdříve hlavní subjekty představit.


Celý článek najdete na webu peak.cz >>>


Autor: Martin Sklenský

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah